افغانستان به مسیر متفاوتی به پیش می‌رود

/

از شروع ماموریت نیروهای بین‌المللی در افغانستان، سال ۲۰۱۲ نخستین سالی بود که هیچ سرباز آلمانی جانش را در جنگ افغانستان از دست نداد. ارتش و مقام‌های وزارت دفاع آلمان می‌گویند که افغانستان به سوی مسیر متفاوتی پیش می‌رود.
از شروع ماموریت افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو، ۵۲ سرباز آلمانی کشته شده اند که از این جمله، ۳۴ تن آن‌ها در حمله و هجوم شورشیان جان داده‌اند. اما در سال ۲۰۱۲ نیروهای آلمانی تلفاتی نداشتند. برای آخرین بار در جون۲۰۱۱ بود که یک سرباز آلمانی در افغانستان کشته شد.
اریش فایفر، جنرال آلمانی و فرمانده نیروهای بین المللی کمک به امنیت (آیساف) در شمال افغانستان گفته است که وضعیت امنیتی در ساحه ماموریت آلمانی‌ها در ۱۸ ماه گذشته به صورت آشکاری بهبود یافته است.
هلموت کونیگس هاوس، مامور پارلمان جمهوری فدرالی آلمان (بوندستاگ) برای اردو، این تحول مثبت را پیش از همه ناشی از بالا بردن کیفیت تجهیزات محافظتی نیروهای کشورش می‌داند.
کونیگس هاوس گفته است: «خطرات علیه سربازان همچنان به این دلیل کاهش یافته است که ما آنها را با موترهای باز و ترپالی به سلسله کوه‌ها نمی‌فرستیم، بلکه به جای آن، به اندازه کافی وسایل نقلیه مصون در اختیار داریم». او افزوده است: «ما از نظر تجهیزات محافظتی به رده های بالای آن سطحی رسیده ایم که در نزد متحدین ما نیز رایج می‌باشد.»
نیروهای آلمانی می‌مانند
در گذشته مامور پارلمان آلمان برای اردو همواره از کمبود تجهیزات محافظتی شکایت کرده بود. حالا او پافشاری می کند که سربازان آلمانی بعد از پایان رسمی ماموریت جنگی نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ نیز به اندازه کافی محفوظ باشند.
کونیگس هاوس گفته است: «واضح است که به این خاطر باید نیروهای امنیتی در اختیار قرار داشته باشند». او چنین ارزیابی می‌کند که بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی نیز باید دست‌کم یک هزار سرباز آلمانی در افغانستان باقی بمانند.
از شروع سال ۲۰۱۵ میلادی قرار است نیروهای بین المللی ماموریت جدیدی برای آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای داخلی افغانستان را شروع کنند. جنرال فایفر گفته است که نیروهای اردو و پولیس ملی افغانستان به صورت فزاینده مسوولیت حفاظت از مردم کشور شان را به عهده می‌گیرند.
فرمانده نیروهای آیساف در شمال افغانستان افزوده است که در سال ۲۰۱۲ نیروهای امنیتی داخلی افغانستان «به صورت تدریجی و موفقیت آمیز مسوولیت برنامه‌ریزی و انجام وظایف امنیتی را به عهده گرفتند». نیروهای داخلی افغانستان در شمال این کشور عملاً همه عملیات‌ها را رهبری می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.