افغانستان به پنج کشور دیگر از طریق دهلیز هوایی وصل می‌شود

گزارشگر:یک شنبه 15 دلو 1396 ۱۴ دلو ۱۳۹۶

قرار است که میان افغانستان و پنج کشور دیگر جهت رشد صادرات کشور دهلیزها هوایی گشایش یابد.
خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت کشور به تلویزیون یک گفت که این دهلیزهای افغانستان را به قزاقستان، آذربایجان، اندونیزیا، امارات متحده عربی و عربستان سعودی وصل کند.
آقای الکوزی هدف از ایجاد این دهلیزها را رشد میزان صادارت کشور خواند و بیان داشت که برای عملی کردن آن بیش از پنج میلیون دالر بودجه در نظر گرفته شده است.
او گفت که این پروژه‌ها در حال جریان است و سال آینده با فرا رسیدن فصل میوه، همه‌ این دهلیزها به روی صادرات کشور گشایش خواهد یافت.
از سویی هم سید عظیم مصطفی هاشمی، رییس انکشاف صادرات کشمش، میوه‌های خشک و تازه‌ کشور گفت که افزون بر افزایش صادرات؛ دهلیزهای هوایی بازارهای جدید را برای میوه‌های کشور ایجاد کرده است.
نخستین دهلیز هوایی افغانستان که امسال گشایش یافت، افغانستان را به سه شهر عمده‌ هند وصل کرد. گشایش دهلیز هوایی کابل – دهلی نو و کابل – ممبی صادرات کشور را ۴۴ درصد افزایش داده است.
از طریق دهلیزهای هوایی کابل-دهلی و کابل ممبی تا اکنون بیش از ۲۰ هزار تن میوه تازه به بازارهای دهلی و ممبی انتقال یافته است و در حال حاضر نیز میوه‌های خشک و نباتات طبی افغانستان به هند انتقال می یابد.
بر بنیاد آمار اتاق تجارت کشور، در نه ماه گذشته افغانستان به ارزش بیش از ششصد میلیون دالر فرآورده‌هایش را به کشورهای خارجی صادر کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.