افغانستان میزبان کشورهای قلب آسیا در نیویارک

/

وزارت خارجه کشور اعلام کرد که قرار است امروز دوشنبه افغانستان نشست «قلب آسیا» را در حاشیۀ شصت و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک میزبانی کند.
رییس جمهور کرزی روز گذشته در راس هیاتی به مقصد نیویارک سفر کرد. آقای کرزی بعد از ظهر روز سه شنبه در این اجلاس در رابطه با وضعیت افغانستان سخنرانی خواهد کرد.
فرامرز تمنا، معاون سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت هدف از برگزاری نشست کشورهای «قلب آسیا»، تاکید بر تعهدات کشورهای منطقه برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان می‌باشد. آقای تمنا افزود: «ما آرزومند هستیم که رقابت منفی کشورهای منطقه در افغانستان به یک رقابت مثبت بدل شود. ما به دنبال یک امنیت اقتصاد محور هستیم تا بتوانیم منافع اقتصادی کشورهای منطقه را به سمتی جهت دهیم که نا امنی در افغانستان منافع اقتصادی آن‌ها را متزلزل بسازد».
نخستین نشست کشورهای «قلب آسیا» در ترکیه برگزار شد و این نشست به «پروسه استانبول» شهرت یافت. دومین نشست «پروسه استانبول» بهار سال جاری در کابل دایر گردید. در این نشست‌ها نماینده‌گان بلند رتبه کشورهای همسایه افغانستان شرکت کردند.
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید قرار است به تاریخ ۲۶ سپتامبر نشست سه جانبه‌یی بین افغانستان، پاکستان و بریتانیا در نیویارک برگزار شود.
آقای تمنا گفت مهمترین هدف این نشست تشویش‌های امنیتی در منطقه می‌باشد و در هر دو جلسه «قلب آسیا» و «سه جانبه»، نگرانی افغانستان از حملات راکتی پاکستان مطرح خواهد شد. معاون سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: «در هردو جلسه دغدغه‌های مرتبط با امنیت افغانستان، آینده پروسه صلح، تقویت روابط سه جانبه در عرصه‌های مبارزه با افراط‌گرایی مطرح می‌شوند. یکی از مسایلی که افغانستان در هر دو جلسه مطرح می‌کند، تاثیراتی منفی‌یی است که حملات راکتی بر ولایات شرقی افغانستان می‌تواند بر روابط دو جانبه (پاکستان و افغانستان) داشته باشد».
پیش از این وزیر خارجه افغانستان نیز نگرانی‌های خود مبنی بر ادامه حملات راکتی از پاکستان را با سازمان ملل متحد شریک کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :