افغانستان پس از مکزیک و سوریه، سومین کشور مرگبار برای خبرنگاران

۲۶ قوس ۱۳۹۸

سازمان بین‌المللی گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین گزارش خود، افغانستان را سومین کشور مرگبار برای خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد.
سازمان گزارشگران بدون مرز در این گزارش که دیروز منتشر شده اضافه کرد، افغانستان پس از مکزیک و سوریه خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران است.
mandegarبر اساس گزارش این سازمان از آغاز ۲۰۱۹ میلادی تاکنون ۱۰ خبرنگار در مکزیک، ۱۰ خبرنگار در سوریه، پنج خبرنگار در افغانستان، چهار خبرنگار در پاکستان و سه خبرنگار در سومالی کشته شده اند.
در این گزارش آمده است که تلفات خبرنگاران در افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش قابل ملاحظه یافته است.
در این گزارش اضافه شده است به خبرنگاران افغانستان گفته شده است که کمتر به صورت گروهی به پوشش رویدادهای تروریستی و جنگی بپردازند.
در گزارش خبرنگاران بدون مرز آمده است، در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۹ نفر خبرنگار در سراسر جهان کشته، ۳۸۹ خبرنگار بازداشت و ۵۷ تن هم گروگان گرفته شده اند.
مرکز خبرنگاران افغانستان یکی از نهادهای حامی خبرنگاران در افغانستان در آبان ماه امسال اعلام کرده بود که طی دو دهه گذشته ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در این کشور کشته شده اند.
براساس این گزارش، دولت افغانستان برای رسیدگی به پروند این افراد توجهی نکرده است.
کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز امسال در گزارشی اعلام کرده بود که ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در سال ۲۰۱۸ در افغانستان کشته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.