افـزایش تلفـات ملـکی در افغـانستان

چهار شنبه 18 میزان 1397/

بنا بر آخرین گزارش سازمان ملل متحد دربارۀ اوضاع افغانستان، شمار افراد غیرنظامیِ که در درگیری‌ها و حملات انتحاری و در پی بمب‌گذاری در موترها یا مراکز پُرجمعیت کشته می‌شوند، به طور چشم‌گیری افزایش یافته است.
در پی حملات سنگین نیروهای طالبان در روزهای گذشته، شمار زیادی از نیروهای پولیس افغانستان جانباخته ‌اند. در ولایت وردک، در غرب کابل، طالبان در جاده‌یی که به کابل منتهی می‌شود، پل ارتباطی با پایتخت افغانستان را منفجر کردند. گواهان عینی از درگیری چند ساعته پس از mandegar-3این انفجار خبر داده‌اند.
روز شنبه نیروهای طالبان با هجوم به یک ساختمان دولتی دست‌کم ۱۰ تن از ماموران پولیس افغانستان را کشتند. علاوه بر این ایستگاه‌های بازرسی پولیس و پایه‌های برق در این منطقه توسط نیروهای طالبان تخریب شدند.
درخواست کمک از دولت
شکایت‌ها از عملکرد دولت در حمایت از غیرنظامیان و نیروهای پولیس افغانستان افزایش یافته است. یکی از سربازان پس از حمله به ولایت وردک دربارۀ درخواست برای کمک‌های دولتی بیشتر نوشته است: «نیروهای پولیس افراد زیادی را در اینجا از دست داده‌اند. هنگامی که ما برای کمک به اینجا رسیدیم کل منطقه توسط شورشیان تسخیر شده بود. دولت هیچ اقدامی برای حفاظت از نیروهای پولیس و ارتش انجام نمی‌دهد. چطور باید برای چنین دولتی خدمت کرد؟»
طبق تخمین نیروهای آموزشی و پشتیبانی ناتو، مستقر در افغانستان حدود ۱۴ درصد از خاک افغانستان تحت کنترل طالبان قرار دارد. گزارش‌های دیگر حاکی از آن اند که تروریستان می‌توانند در نزدیک به ۷۰ درصد از ولایت‌های کشور آزادانه حرکت کنند.
کشته شدن بیش از هزار غیرنظامی در چند ماه
سازمان ملل متحد نسبت به افزایش شدید شمار کشته‌شده‌گان غیرنظامی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. در آخرین گزارش سازمان ملل دربارۀ اوضاع افغانستان که منتشر شده از «رکورد جدید شمار غیرنظامیانی» سخن رفته که در درگیری‌ها یا بمب‌گذاری‌ها کشته شده‌اند.
بنا به گزارش سازمان ملل متحد از جنوری سال ۲۰۱۸تا سپتامبر همین سال دست‌کم یک‌هزار و ۶۵ غیرنظامی در پی عملیات انتحاری و بمب‌گذاری‌ در معابر عمومی یا خودروها در افغانستان کشته شده‌اند.
شمار مجروحان غیرنظامی در این زمان دو هزار و ۵۶۹ نفر گزارش شده است.
بیش از نیمی از این تعداد در عملیات‌هایی کشته شده‌اند که با هدف کشتن غیرنظامیان برنامه‌ریزی شده بودند. این آمار نشان‌دهنده آن است که شمار کشته‌ها و زخمی‌ها در پی بمب‌گذاری در خودروها و به دنبال انفجار بمب در حاشیه خیابان‌ ۲۱ درصد افزایش یافته است. شمار کشته‌شده‌گان غیرنظامی در حملات انتحاری تا ۴۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
بمب‌گذاری در کابل
در تازه‌ترین مورد، در پی انفجار دو بمب قوی در کابل شماری از نیروهای امنیتی کشته شدند. به گفتۀ یکی از فرماندهان ارتش، بمب اول در یک وسیله نقلیه نظامی جاسازی شده بود. بمب دوم زمان کوتاهی پس از آن منفجر شد که نیروهای امدادی، ماموران امنیتی و مردم در محل حادثه حاضر شده بودند. این انفجار نیز دست‌کم دو کشته و ده زخمی برجای گذاشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.