امریکا به پاکستان: حرف نمی‌خواهیم پناه‌گاه‌های حقانی و طالبان را بردارید

گزارشگر:یک شنبه 27 حوت 1396 ۲۶ حوت ۱۳۹۶

یک مقام ارشد دولت امریکا اعلام کرد، ایالات متحده هنوز شاهد اقدام چشمگیری از سوی پاکستان علیه گروه‌های شبه‌نظامی طالبان افغانستان و شبکه حقانی نبوده است.
mandegar-3به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته این مقام، دولت امریکا ماه جنوری حدود ۲ میلیارد دالر کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد اما اسلام‌آباد از اجرای اقدامی قاطع و غیر قابل بازگشت مطلوب واشنگتن برای کمک به اتمام جنگ افغانستان ناکام مانده است.
دولت امریکا از دیدن بی‌تمایلی پاکستان برای انجام اقدامی علیه طالبان افغانستان و شبکه حقانی ناامید شده است. واشنگتن معتقد است این گروه‌ها از پاکستان به عنوان پناهگاه امن برای اجرای حملات در افغانستان استفاده می‌کنند. پاکستان هرگونه کمک به این شبه‌نظامیان را رد می‌کند.
امریکا از ۲۰۰۱ در افغانستان مشغول جنگ است و این به طولانی‌ترین درگیری نظامی امریکا تبدیل شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا ماه اوت موافقت کرد تا کمپین نظامی ضد طالبان را افزایش دهد و از آن زمان فشارها روی پاکستان را شدت داده تا آنها هم کمک کنند.
جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا سه‌شنبه گفت شاهد نشانه‌های مثبتی از جانب اسلام‌آباد است؛ از جمله عملیات‌های ارتش پاکستان در امتداد مرز و مقام‌های دولتی ارشد موافقند.
مقام ارشد مذکور که خواست نامش فاش نشود، گفت: به نظر می‌رسد پاکستانی‌ها می‌خواهند به درخواست‌های ما پاسخ دهند. اما آنچه می‌خواهم بگویم این است که آنها حداقل‌های لازم را هم رعایت نکردند و گام‌های پویای بیشتری لازم است.
به گفته این مقام، مقام‌های امریکایی به همتایان پاکستانی خود گفته‌اند چه نوع اقداماتی برای رفع تعلیق‌ها لازم است. او افزود: آماده‌ایم گام‌هایی که گمان می‌کنیم برای حفاظت از پرسنل و منافع امریکا در این منطقه لازم است، برداریم. ما همچنان به دنبال اقدامات واقعی پاکستان علیه پناهگاه‌های امن طالبان و حقانی هستیم و فقط حرف نمی‌خواهیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.