امریکا: تشنج در روابط با پاکستان موقتی است/ پاکستان: به ما خیانت کردند

یک شنبه 24 جدی 1396/

mandegar-3یکی از جنرال‌های ارشد امریکایی در تماس تلفنی با فرمانده ارتش پاکستان تاکید کرد که امریکا برای نقش اسلام آباد در جنگ با ترور ارزش بسیاری قائل است و تشنج اخیر در روابط دوجانبه میان این دو کشور موقتی است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر روابط عمومی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستادکل ارتش پاکستان طی هفته گذشته دو تماس تلفنی از جنرال جوزف ووتل، فرمانده نیروهای مرکزی امریکا و یکی از سناتورهای ناشناس امریکایی داشته که درباره همکاری امنیتی میان واشنگتن و اسلام آباد صحبت کردند.
در این بیانیه آمده است: جنرال ووتل به جنرال باجوا اطمینان داد که واشنگتن هیچ اقدام یک جانبه‌ای در داخل پاکستان در نظر ندارد. جنرال ووتل با اشاره به احتمال حملات پهپادی بین مرزی امریکا و دیگر عملیات نظامی این کشور که شبه‌نظامیان طالبان و شبه‌نظامیان دیگر گروه‌ها را در خارج از این منطقه مرزی هدف قرار می‌دهد به فرمانده ارتش پاکستان اطمینان داد که هیچ گونه اقدام یک جانبه در داخل پاکستان در نظر گرفته نشده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: جنرال ووتل همچنین تاکید کرده که تشنج کنونی به وجود آمده در روابط امریکا- پاکستان به دنبال توئیت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا که از اسلام آباد به خاطر عدم تلاش کافی در مبارزه با تروریسم انتقاد کرده و این کشور را به «شیادی و دروغگویی» متهم کرد و کمک مالی به این کشور را به حالت تعلیق درآورد، امری موقتی است.
در پاسخ جنرال باجوا به جنرال ووتل گفت که به خاطر این بیانیه‌های امریکا کل ملت پاکستان احساس می‌کنند که مورد خیانت قرار گرفته‌اند اما تاکید کرد که پاکستان به حمایت از تلاش‌های صلح در منطقه علی‌رغم وضعیت به وجود آمده ادامه خواهد داد.
جنرال باجوا افزود: پاکستان به دنبال لغو محدودیت‌های بودجه از جانب امریکا نیست اما انتظار دارد که به مشارکت‌ها، فداکاری‌ها و همکاری‌های چندین دهه‌اش در مبارزه با تروریسم احترام گذاشته شود.
تعلیق کمک امریکا به پاکستان چند روز پس از آن اعلام شد که ترامپ در تاریخ اول جنوری در توئیتی گفت: امریکا طی ۱۵ سال گذشته با حماقت تمام ۳۳ میلیارد دالر کمک مالی به پاکستان ارائه کرده و هیچ چیزی جز دروغ،‌ حیله و احمق فرض کردن رهبران آمرییایی دریافت نکرده است.
این در حالی است که در این بیانیه روابط عمومی ارتش پاکستان هیچگونه اشاره مستقیمی به این توئیت ترامپ نشده است.
جنرال باجوا در جریان این تماس تلفنی گفت: پاکستان به خاطر منافع ملی حتی بدون حمایت مالی امریکا به تلاش‌های صادقانه خود در مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.
جنرال ووتل در جریان این تماس تلفنی گفت: امریکا برای نقش پاکستان در راستای جنگ با ترور ارزش بسیاری قائل است و انتظار می‌رود که تشنج کنونی میان این دو کشور موقتی باشد. امریکا هیچگونه اقدام یک جانبه‌ای را در داخل پاکستان در نظر ندارد و تنها به دنبال همکاری برای مقابله با اتباع افغانی است که از خاک پاکستان علیه افغانستان استفاده می‌کنند.
در ادامه این بیانیه ‌آمده است: پاکستان به شدت از نزاع بر سر قدرت در این منطقه رنج برده است. پاکستان کاملا از نگرانی‌های امریکا درخصوص فعالیت اتباع افغان در این کشور آگاه است و تاکنون اقدامات متعددی را برای از بین بردن پناهگاه‌های تروریستی انجام داده است.
براساس این بیانیه جنرال باجوا تاکید کرد که پاکستان به صورت یکجانبه کنترل مرزی‌اش را تقویت کرده اما اگر افغانستان واقعا احساس می‌کند که تحت تاثیر پاکستان قرار گرفته باید همانند ما مدیریت مرزی دوجانبه را در اولویت اصلی خود قرار دهد. صلح در افغانستان تنها راه برای رسیدن به صلح و ثبات پایدار در این منطقه است.
هر دو جنرال موافقت کردند که از مشارکت موثر سود خواهند برد.
در همین حال فرماندهی مرکزی ارتش امریکا به محتوای این مکالمه اشاره‌ای نکرد اما گفت ارتش امریکا با ارتش پاکستان ارتباط خود را ادامه خواهد داد که شامل تماس تلفنی مجدد میان جنرال ووتل و جنرال باجوا می‌باشد.
جان توماس، سخنگوی فرمانده مرکزی امریکا گفت: ما به درک متقابل منافع و نگرانی‌ها که باید آنها را مدنظر قرار دهیم و تحقق آنها منجر به نتایج موثر می‌شود ارزش بسیاری قائلیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.