امریکا در خروج از افغانستان تجدید نظر می‌کند

چهار شنبه 15 دلو 1393/

اشتون کارتر که از سوی رییس جمهور اوباما برای وزارت دفاع ایالات متحده امریکا نامزد شده است، گفته است که در صورت وخیم شدن وضعیت امنیتی افغانستان برنامه کنونی خروج همه نیروهای امریکایی تا آخر سال آینده را تغییر خواهد داد.
اشتون کارتر دریک پاسخ کتبی به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا گفته است که تغییر پیشنهاد شده برای سرعت و میزان کاهش نیروهای mnandegar-3امریکایی از افغانستان را در نظر خواهد گرفت.
فعلا حدود ۱۰ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و براساس برنامه کنونی کاخ سفید، این نیروها قرار است به تدریج تا پایان سال ۲۰۱۶ کاملاً از افغانستان خارج شوند و حضور نظامی امریکا در افغانستان به تامین امنیت سفارت این کشور کاهش یابد.
نامزد وزارت دفاع ایالات متحده امریکا همچنین گفته است که از گزارش‌ها راجع به تلاش گروه «دولت اسلامی» برای گسترش فعالیت‌هایش به افغانستان آگاهی دارد و با شرکای ایتلاف کار خواهد کرد تا از چنین چیزی جلوگیری شود.
کارتر این اظهارات را در پاسخ به پرسش‌های کمیته مجلس سنای ایالات متحده امریکا ابراز داشته است که خبرگزاری اسوشیتدپرس به آن دسترسی یافته است. این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که رییس جمهور افغانستان نیز در مورد خروج نیروهای امریکایی ابراز نگرانی کرده است.
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در ماه جنوری در مصاحبه‌یی با شبکه «سی بی اس» امریکایی گفته بود که تاریخ تعیین شده برای خروج نهایی سربازان امریکایی از افغانستان ممکن است نیازمند بررسی مجدد باشد.
جان مک کین، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا به تکرار برنامه کنونی ایالات متحده امریکا برای خروج کامل نیروها از افغانستان تا آخر ۲۰۱۶ را مورد سوال قرار داده است.
فرماندهان نظامی به کانگرس گفته اند که ترجیح می‌دهند برنامه زمانی خروج نیروها از افغانستان بیشتر به صورت مبهم باقی گذاشته شود تا دشمن نفهمد که نیروهای امریکایی دقیقاً چه زمانی افغانستان را ترک می‌کنند.
کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا قرار است روز چهار شنبه یک جلسه استماعیه در مورد نامزدی کارتر برای وزارت دفاع برگزار کند. هرچند به نظر می‌رسد که او با سوال‌هایی در این رابطه مواجه شود، اما انتظار می‌رود که به سادگی برای این مقام تایید گردد.
کارتر در پاسخ ۹۱ صفحه‌یی به ۳۲۸ پرسش کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، در رابطه به سوال‌های مربوط به روسیه، چین، کوریای شمالی، یمن و عملیات نظامی جاری در عراق و سوریه ابراز نظر کرده است. در رابطه به عراق او گفته است که از تلاش‌های مسلح سازی و شمولیت نیروهای قبیله‌ای سنی در اردوی عراق حمایت می‌کند تا علیه جنگجویان «دولت اسلامی» مبارزه کنند.
او گفته است که رقابت میان «دولت اسلامی» و شبکه القاعده برای تسلط یافتن بر «جهاد» می‌تواند تهدیدها را علیه منافع غربی افزایش دهد. زیرا به گفته او، هر دو گروه می‌خواهند برای افزایش نفوذ خود بر جنبش‌های جهادی فعالیت خود را در خارج گسترش دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :