امریکا در دو جنگ افغانستان و عراق ۴ تریلیون دالر مصرف کرده است

/

مصارف جنگ عراق و افغانستان به ۴ تا ۶ تریلیون دالر می‌رسد.
در یک مطالعۀ جدید که از طرف دانشگاه هارورد انجام شده، گفته شده در صورتی که مصارف مداوای زخمی‌ها و مصارف مرمت که در مدت ده سال جنگ به نیروهای امریکایی وارد آمده در نظر گرفته شود، مصارف مجموعی جنگ ایالات متحده امریکا در عراق و افغانستان به مالیه دهنده‌گان امریکا، بین ۴ تا ۶ تریلیون دالر می‌رسد.
به نوشتۀ روزنامۀ واشنگتن پست، پرو فیسور لندا بلمس در گزارشی که به روز پنجشنبه به نشر رسیده نوشته است، در اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی زمانی که ایالات متحده امریکا به جنگ رفت، به سرعت در پی تقویت و توسعه استعداد ارتش کشور گردید. این تصمیم همراه با راه‌اندازی تلاش‌های طولانی برای دولت سازی درین دو کشور (عراق و افغانستان) باعث خواهد شد تا این مصارف برای سال‌ها ادامه پیدا کند.
نویسنده گزارش می‌نویسد، پی‌‎آمد مصارف سال‌های جنگ این خواهد بود که ایالات متحده امریکا برای سرمایه‌گذاری در بخش پرسونل و دیپلوماسی، تحقیق و انکشاف و ابتکارات جدید نظامی به فشار روبرو خواهد بود.
به گفتۀ پروفیسور بلمس، میراث آن تصمیم که در جریان جنگ های عراق و افغانستان گرفته شد، برای چندین دهه آینده بالای بودجه فدرال مسلط خواهد بود.
بگفته بلمس، ایالات متحده امریکا تا حال تقریباً در حدود دو تریلیون دالر در امور نظامی جنگ عراق و افغانستان مصرف کرده است. او می‌گوید: این مصارف صرف یک بخش کوچک از مصارف نهایی جنگ می‌باشد.
بزرگ ترین مصارف در حال دوام، تهیه مداوا ( خدمات طبی) و تادیۀ امتیازات به متقاعدین ناتوان این دو جنگ خواهد بود.
در گزارش همچنان گفته شده که از لحاظ تاریخی، صورت حساب مصارف برای این دو جنگ قرار است چندین دهه بعد تر برسد.
به نوشته گزارش، صورت حساب پرداخت برای متقاعدین ناتوان و جنگجویان امریکایی در قرن گذشته، چندین دهه بعد از ختم جنگ رسید.
چنانچه، پرداخت به متقاعدین جنگ ویتنام و متقاعدین جنگ اول خلیج هنوز رو به افزایش است.
در گزارش همچنان آمده است، قرض از بانک‌ها به منظور تادیه معاشات و امتیازات متقاعدین جنگ همچنان مصارف را بالا برده است. به این معنی که جنگ عراق و افغانستان حدود دو تریلیون دالر دیگر به قروض امریکا افزوده است. حدود ۲۰ فیصد این قروض در جریان سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ میلادی صورت گرفته است.

اما پروژه تحقیقاتی هایزنهاور در دانشگاه برون، مصارف جنگ عراق و افغانستان را حدود ۴ تریلیون دالر تخمین می‌نماید. به هر صورت، رقم ۴ تریلیون و رقم ۶ تریلیون دالر، هر دو به مراتب بیشتر از رقم مصارف است که مقام های امریکایی در زمان پلان گذاری جنگ پیش بینی نموده بودند.
خبرگزاری اسوشتیدپرس اخیراً دریافته که مصارف جنگ، سال‌ها بعد ادامه داشته است. چنانچه دولت فدرال، تقریباً ۱۵۰ سال بعد از جنگ، هنوز هم ماهانه چک بانک به اقارب متقاعدین جنگ‌های داخلی صادر می نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :