امریکا: ملاعمر مـورد هدف قرار نمی‌گیرد

سه شنبه 2 جدی 1393/

دولت امریکا اعلام کرد، نیروهای امریکایی در افغانستان پس از دوم جنوری دیگر ملا عمر، رهبر طالبان و سایر رهبران طالبان را مورد هدف قرار نخواهند داد مگر اینکه نیروهای طالبان تهدیدی مستقیم علیه امریکا شمرده شوند.
جنرال جان کربی، سخنگوی پنتاگون در این باره گفت: عضو بودن در طالبان به این معنی نیست که امریکا عملیاتی را علیه کسی تنها به این دلیل انجام دهد.mnandegar-3
اما وی همچنین با اشاره به تفاوت‌های طالبان غیرنظامی و نظامی متذکر شد آنهایی که به مبارزه ادامه دهند جان سالم به در نخواهند برد.
کربی در ادامه اظهاراتش افزود: اما اگر یکی از اعضای طالبان حمله‌یی علیه ما یا شرکای ‌ ما انجام دهد، با این حرکت مسوول اقدامات و واکنش‌های نیروهای امریکایی خواهد بود.
باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا نیز در کنفرانس خبری سالانه خود در روز جمعه، به مردم امریکا نسبت به اجرای تعهد خود مبنی بر پایان جنگ در افغانستان اطمینان داد.
وی در کنفرانس خبری خود در این باره گفت: کمتر از دو هفته دیگر، پس از بیش از ۱۳ سال ماموریت ما در افغانستان پایان می‌یابد.
با این حال اوباما نیروهای باقی مانده در افغانستان را موظف کرده است تا در صورت بروز تمدید مستقیم از جانب نیروهای طالبان علیه خود با آن‌ها مبارزه کنند.
در همین حال در ادامه کنفرانس خبری پنتاگون جنرال کربی در پاسخ به سوالاتی مبنی بر ارایه توضیحات بیشتر درباره سیاست خروج نیروها از افغانستان و احتمال حمله مجدد به ملا عمر، اظهار کرد: ملا عمر به عنوان رهبر شناخته شده طالبان در صورتی که نیروهایش تهدیدی علیه ما یا متحدان ما محسوب شود مورد حمله نیروهای نظامی امریکا قرار خواهد گرفت.
سخنگوی پنتاگون همچنین تاکید کرد، از دوم ماه جنوری سیاست امریکا در افغانستان تغییر می‌کند. اما چیزی که در اصل تغییر می‌کند این مساله است که تنها عضویت در طالبان کسی را به یک هدف تبدیل نمی‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.