امریکا ممنوعیت کام‌ایر را به حالت تعلیق درآورد

/

مقامات نظامی امریکا درج نام شرکت «هواپیمایی کام‌ایر» را که به اتهام انتقال مواد مخدر در لیست سیاه قرار گرفته بود، به حالت تعلیق درآوردند. دلیل آن وعده تحقیق حکومت افغانستان در این زمینه می‌باشد.
مقامات نظامی ایالات متحده در افغانستان به نقل از فرماندهی مرکزی امریکا گفته اند که «حکومت مستقل افغانستان با راه‌اندازی تحقیقات کامل در مورد کام ایر، اقدام مناسب و منطقی را در این زمان انجام می‌دهد». در ادامه آمده است که در مقابل  ایالات متحده امریکا «از تحقیقات افغانستان با فراهم‌ساختن شواهد و اسناد ضروری حمایت می‌کند». «کام ایر» بزرگترین شرکت خصوصی هواپیمایی در افغانستان است.
طبق گزارش روزنامه امریکایی وال‌ستریت ژورنال که هفته گذشته نشر شد، ایالات متحده امریکا این خط هوایی را در جمله قرار دادی‌های نظامی بالقوه‌اش ممنوع قرار داده و مدعی بود که این شرکت مقادیر «هنگفت» تریاک را به تاجیکستان، کشور همسایه افغانستان انتقال می‌دهد. برای قاچاقبران، کشور فقیر تاجیکستان در آسیای مرکزی راه کلیدی انتقال مواد مخدر شمرده می‌شود.
این شرکت هواپیمایی ادعاهای قاچاق را رد کرد و حکومت افغانستان از ایالات متحده تقاضا نمود تا قاچاق مواد مخدر توسط کام ایر را به اثبات برساند.
یک سخنگوی حکومت افغانستان گفته است که «حکومت این کشور از تصمیم «سنت کوم» یا فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا برای آغاز دوباره و نورمال مناسبات تجارتی‌اش با کام ایر استقبال می‌کند»، و در ادامه گفت: «ما معتقد هستیم که اتخاذ این تصمیم کار درستی بوده است. در عین زمان حکومت افغانستان متعهد به تحقیقات کامل در کلیت مساله می‌باشد. ارزیابی جداگانه همه اسناد و شواهد «سنت کوم» یا فرماندهی مرکزی ایالات متحده شامل آن می باشد».
بناً به ارزیابی اداره ملل متحد برای مواد مخدر و جرایم ، نود درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود. تجارت مواد مخدر به فساد اداری در این کشور دامن می‌‍زند. طالبان از زارعان کوکنار مالیات می‌گیرند و با پول به دست آمده از این راه، شورشگری‌شان را علیه حکومت افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور تمویل می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.