امریکا: کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافته است

گزارشگر:دوشنبه 14 حمل 1396 ۱۳ حمل ۱۳۹۶

mandegar-3وزارت خارجه امریکا در گزارشی اعلام کرد: کشت کوکنار و قاچاق تریاک در مناطقی از افغانستان که حضور نیروهای دولتی این کشور در آنجا کم‌رنگ است، افزایش یافته است.
در این گزارش آمده‌ که در افغانستان سال ۲۰۱۶ میلادی در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود و از آن مقدار۴ هزار و ۸۰۰ تن تریاک به دست آمده‌ است.
در گزارش گفته شده که میزان تولید تریاک در افغانستان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۳ درصد بیشتر کشت شده بود.
اما آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان میزان کشت کوکنار و تولید تریاک را در این کشور در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش آن کمتر نشان می‌دهد.
ذبیح الله دایم مشاور این وزارت به رادیو آزادی گفت: آماری که توسط وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر سازمان ملل متحد علیه جرایم و مواد مخدر به انتشار رسید نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ موازی ۲۲۴ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود که تولید تریاک، ۶ هزار و۶۰۰ بود.
وی افزود: در سال ۲۰۱۶ آمار که توسط این ۲ ارگان به انتشار رسید ۲۰۱ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود و تولید تریاک در افغانستان در سال ۲۰۱۶ حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تن بود که نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش را در قسمت تولید و کشت نشان می‌دهد.
در گزارش وزارت خارجه امریکا از ولایت‌های هلمند، قندهار و بادغیس نام برده شده که از مجموع کوکنار کشت شده در افغانستان ۶۷ درصد آن در این ولایات کشت شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.