امریکا یک میلیارد دالر به بخش ساختمانی افغانستان کمک می‌کند

دوشنبه 12 دلو 1394/

mandegar-3اتحادیۀ شرکت‌های ساختمانی افغانستان اعلام کرده که نهادهای کمک کننده امریکا اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ یک میلیارد دالر را برای بخش ساختمانی افغانستان هزینه خواهند کرد.
نعیم یاسین، رییس اتحادیه شرکت‌های ساختمانی افغانستان دیروز، ۱۱ دلو(بهمن) در یک نشست خبری در کابل گفت که این نهادها تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۵ میلیارد دالر در بخش ساختمانی هزینه خواهند کرد.
به گفته او اداره توسعه‌ای بین المللی امریکا(USAID)، بخش مهندسی ارتش امریکا، سفارت این کشور در کابل و سایر نهادهای امریکایی فعال در افغانستان بودجه متذکره را فراهم خواهند کرد.
آقای یاسین گفت که از مجموع این ۵ میلیارد دالر یک میلیارد دالر در سال ۲۰۱۶ در بخش ساختمانی به مصرف خواهد رسید.
او گفت که این بودجه ۵ میلیارد دالری بیشتر در بخش ساخت واحدهای نظامی، مراکز آموزشی برای نیروهای امنیتی افغانستان و موارد مشابه به مصرف خواهد رسید.
آقای یاسین گفت که با روشن شدن میزان کمک امریکا به بخش ساختمانی افغانستان، انتظار می‌رود که سال ۲۰۱۶ سال پر از اُمید باشد.
بخش ساختمانی افغانستان در سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۵ به دلیل برگزاری انتخابات و مشکلات سیاسی با چالش و رکود مواجه بود که اکنون رییس اتحادیه شرکتهای ساختمانی امیدوار است که این بخش بعد از این رکود دوباره رونق گیرد.
قبل از این نیز اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان، آیسا، اعلام کرده بود که سرمایه گذاری از سال ۲۰۱۱ تاکنون سیر نزولی داشته و در سال جاری نیز ۳۰ درصد کاهش یافته به گفته این نهاد بیشترین کاهش در بخش ساختمان است که در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰ میلیون بود و در سال۲۰۱۵ به ۸۳ میلیون دالر کاهش یافته که ۵۸ کاهش را نشان می‌دهد.
به گفته مسوولین عدم ثبات سیاسی و اقتصادی و ابهام اوضاع اقتصادی و سیاسی در افغانستان باعث شده که میزان سرمایه‌گذاران رو به کاهش باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.