امضای قرارداد ۷۴ پروژۀ توسعۀ روستاها

یک شنبه 15 قوس 1394/

وزارت احیا و انکشاف دهات ۷۴ قرارداد پروژۀ انکشافی را به ارزش ۲۲۹ میلیون افغانی با شماری از شوراهای انکشافی به امضا رساند.
نصیراحمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات روز گذشته در یک نشست خبری، ۷۴ قرارداد پروژه انکشافی را با شماری از شوراهای انکشافی امضا کرد.
آقای درانی در جریان این نشست تصریح کرد: از میان ۷۴ پروژه، ۶۷ پروژه آن توسط بانک انکشاف آسیایی و ۷ پروژه آن توسط حکومت افغانستان تمویل mandegar-3می‌شود و به صورت کل حدود ده درصد این پروژه‌ها توسط مردم تمویل می‌گردد.
وی گفت: این پروژه‌ها در ولایات بلخ، سمنگان، بغلان، بدخشان، پنجشیر، غور، بامیان، لغمان، تخار، لوگر، پکتیا، جوزجان، کنر، نورستان، میدان وردک، دایکندی، کابل و سرپل تطبیق می‌شود.
آقای درانی افزود که این پروژه‌ها شامل ساخت دیوارهای استنادی، کانال‌های آبیاری، سربندها، خیابان، پل و پلچک می‌شود که تکمیل این پروژه‌ها نقش اساسی در جلوگیری از سیلاب ها خواهد داشت.
همچنین آقای درانی اظهار داشت که با تکمیل شدن این پروژه ها، ۸۰.۱۴۰ روز کاری ایجاد می گردد و ۱۴۹.۷۷۹ تن به صورت غیرمستقیم آز آن مستفید می شوند.
وی افزود: وزارت احیا و انکشاف دهات طی سال مالی از طریق برنامه های ملی خود، قرارداد ۵۱۹۲ پروژه انکشافی را در ۳۴ ولایت کشور به هزینه ۱۳۶ میلیون دالر در ده سکتور با شرکت ها و شوراهای انکشافی به امضا رسانده است.
درانی می گوید که این وزارت، طی یازده ماه گذشته، ۱۲۳۳۷ پروژه انکشافی را در ۳۴ ولایت کشور تکمیل و به بهره برداری سپرده است.
وزارت احیا و انکشاف دهات عقد قرار داد پروژه های انکشافی با افراد زورمند را رد می کند.
آقای درانی در این مورد گفت: « من به هیچ کس تسلیم نمی شوم؛ هیچ کسی به من فشار آورده نمی تواند که پروژه های انکشافی را با افراد وابسته و زورمند بسپارم».
وزیر احیا و انکشاف دهات می‌گوید که این وزارت از ۳۸۷ میلیون دالر بودجه انکشافی تاکنون ۲۷۲.۳ میلیون دالر که حدود ۷۰ درصد کل بودجه این وزارت می شود را به مصرف رسانده است.
بر اساس گزارش‌ها، طی ۱۴ سال اخیر روستا‌ها در اولویت حکومت‌ افغانستان نبوده است. در این مدت تمام تمرکز روی کلان‌ شهر‌ها بوده است و حتا کمک‌های جامعه جهانی که برای مدتی از طریق پی‌ آر تی ‌ها تمویل و تطبیق می‌شد؛ بیشتر در مرکز ولایت‌ها به مصرف می‌رسید.
یکی از برنامه‌های مهم وزیر فعلی انکشاف دهات، عبور از پروژه‌های خرد و غیرموثر است. وزیر احیا وانکشاف دهات در نخستین روزهای کاری اش به مردم وعده داده بود که تمام ولایات و روستاها را مورد توجه قرار می دهد؛ حالا دیده شود که وضعیت در دهات بهبود خواهد یافت یا خیر.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.