امنیت ملی: از انهدام بند سلما توسط طالبان جلوگیری کردیم

/

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که از طرح نابودی بند سلما در ولایت هرات توسط طالبان، جلوگیری کرده است. مقام‌های امنیت ملی گفته اند قرار بود این بند، با انفجار ۱۳۰۰ کیلوگرام مواد منفجره تخریب شود.
مسوولان امنیت ملی روز دوشنبه گفته اند که این مقدار مواد منفجره از پاکستان وارد افغانستان شده بود تا برای تخریب این بند از آن استفاده شود.
به گفتۀ این مقام‌ها، طالبان مواد انفجاری را ابتدا در ولسوالی پشتون زرغون جابجا کرده بودند تا از آن برای تخریب بند سلما استفاده کنند. این مقدار مواد انفجاری پس از آن کشف شد که طالبان توانستند آن را به ولسوالی‌های اوبه و چشت شریف ولایت هرات انتقال دهند.
شفیق الله طاهری، سخنگوی اداره امنیت ملی در کابل گفت: «این خبر (کشف مواد انفجاری) پیام بسیار خوش برای مردم افغانستان و آنانی است که می‌خواهند افغانستان سر پای خود ایستاد باشد».
امنیت ملی می‎گوید سازماندهی اصلی تخریب بند سلما، رهبری طالبان موسوم به شورای کویته می‌باشد. شورای کویته متشکل از آن عده رهبران طالبان است که توسط ملا عمر رهبری می‌شوند.
براساس اظهارات مقام‌های امنیت ملی، استخبارات کشورهای همسایه که با بازسازی افغانستان مخالف اند نیز در طرح و تطبیق برنامه تخریب بند سلما همکاری کرده اند.
سخنگوی امنیت ملی از کشور خاصی نام نبرد.
آقای طاهری افزود: «مفکوره تخریب و انهدام بند سلما در شورای کویته مربوط گروه طالبان مستقر در ایالت بلوچستان به وسیله ملا عبدالغنی، عضو رهبری شورای کویته سازماندهی شده است».
بند سلما یکی از بندهای بزرگ افغانستان است که هزارن جریب زمین توسط آن آبیاری خواهد شد. این بند در حال حاضر زیر کار قرار دارد.
طرح جدید طالبان: استفاده از مرکب
امنیت ملی می‌گوید این مواد انفجاری ابتدا از بلوچستان پاکستان به ولایت هلمند و سپس به ولایت هرات فرستاده شده است. این مقدار مواد منفجره که با گیاهان دارویی پوشانده شده بود، توسط ۱۲ راس مرکب به هرات منتقل شده است. امنیت ملی گفت که در بعضی موارد طالبان مواد انفجاری را زیر نام سنگ چونه انتقال داده اند.
مواد انفجاری از راه‌های فرعی و پیاده رو پس از ده شبانه روز به ولسوالی‌های هرات رسانده شده است. سخنگوی امنیت ملی گفت روش انتقال و جابجایی این مواد در نوع خود «جدید و بی‌سابقه» می‌باشد.
مقام‌های امنیت ملی گفتند برنامه خنثاسازی این مواد با همکاری نیروهای اردوی ملی صورت گرفته است. سخنگوی امنیت ملی گفت طالبان می‌خواستند یکی از حیاتی‌ترین و بزرگترین پروژه بازسازی افغانستان را با این مقدار مواد تخریب کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.