امنیت ملی: از دو حملۀ خونین بر کابل و قندهار جلوگیری شد

/

ریاست امنیت ملی می‌گوید از چند حمله بزرگ انتحاری و تهاجمی بر پارلمان، وزارت مالیه، هوتل کابل سرینا و یکی از ادارات امنیت ملی جلوگیری کرده است.
مقام‌های امنیت ملی گفته‌اند که یک گروه هفت نفری مربوط شبکه سراج الدین حقانی که در منطقه چهل ستون شهر کابل جابه جا شده بودند، در شب ۱۱ اسد توسط ماموران امنیت ملی بازداشت شده اند. امنیت ملی می‌گوید این گروه انتحاری از پاکستان به خوست آمده و از طریق لوگر خود را به کابل رسانده بودند.
مسوولان اداره امنیت ملی می‌گویند در صورتی که از این حملات جلوگیری نمی‌شد، تهاجم خونینی بر شهر کابل صورت می‌گرفت.
سخنگوی امنیت ملی گفت این گروه هفت نفری در هنگام عملیات بر این خانه، مقاومت کردند که در نتیجه دو تن از آنان زخمی شدند. امنیت ملی می‌گوید این گروه با سلاح‌های سبک، نارنجک، مواد انفجاری و مهمات مجهز بودند و تصمیم داشتند تا از خانه‌یی در چهل ستون بر نهادهای دولتی حمله کنند.
شفیق الله طاهری، سخنگوی اداره امنیت ملی روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «افراد بازداشت شده به جرم خویش اعتراف کردند که تعلیمات نظامی و تروریستی را در مناطق تل و میرانشاه پاکستان از نزد استادان پاکستانی فرا گرفته اند».
مقام‎ها در اداره امنیت ملی افغانستان می‌گویند در چهار ماه گذشته ۵۲ تن از اتباع پاکستان که مصروف فعالیت‌های تروریستی، آموزش انتحاری، حملات مسلحانه و جاسوسی بودند، بازداشت شده اند.
امنیت ملی افغانستان همچنان خبر داد که یک گروه ده نفری دیگر که قصد حمله بر مقر ولایت قندهار و میدان هوایی این ولایت را داشتند، توسط ماموران این اداره بازداشت شده اند.
طاهری گفت حمله قندهار توسط ملا کاتب مشهور به ملا مسافر و ملا عیسی عضو شورای کویته، طرح‌ریزی شده بود. طاهری گفت: «خوشبختانه پلان ضد اسلامی و انسانی و تخریبکارانه شان پیش از این که به هدف برسد، توسط موظفین ریاست امنیت ملی شناسایی [کشف شد] و همگی دستگیر شدند».
وضعیت صحی اسدالله خالد
در همین حال، سخنگوی امنیت ملی گفت که وضعیت صحی اسدالله خالد رییس اداره استخبارات افغانستان خوب است. آقای طاهری گفت: «ایشان خوبند؛ تحت تداوی هستند و حالتشان نورمال است. شاید عنقریب [به کابل] بیایند».
طاهری گفت که آقای خالد امور مربوط به امنیت ملی را رهبری و مدیریت می‌کند. اسدالله خالد در ماه قوس ۱۳۹۱ در یک حمله انتحاری زخمی شد و از آن زمان تاکنون در ایالات متحده امریکا تحت مراقبت های طبی قرار دارد.

خالد چندی پیش به کابل آمد؛ اما پس از چند روز، دوباره به امریکا رفت. آقای خالد در اولین روزهای تقررش به عنوان رییس امنیت ملی افغانستان گفت که حملات تروریستی را در مناطقی که آموزش، تجهیز و تمویل می شود، خنثا خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.