انتـقاد تحلیـل‌گـران امـریکایـی از چگـونه‌گـی مـذاکـرات با طالبـان

۱۱ حوت ۱۳۹۷

برخی کارشناسان امریکایی و آگاهان امور افغانستان به این باور اند که روند مذاکرات و برنامۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در مسیر درستی در حرکت نمی‌باشد.
این کارشناسان با انتقاد از مذاکرات ایالات متحدۀ امریکا با گروه طالبان می‌گویند که واشنگتن در این مذاکرات ضمانت قطع در رابطه با گروه‌های دهشت‌افگن را از یک گروهی می‌خواهد که خود این گروه عملاً دست به اعمال دهشت‌افگنی می‌زند.
یانیس کاسکیناس، کارشناس امور افغانستان در نشست تحت نام «مذاکرات ترمپ با طالبان برای افغانستان چه معنا می‌دهد»، روز جمعه، دهم حوت در «بنیاد نیو امریکا» گفت که واشنگتن نباید با گروه طالبان مذاکره کند.
آقای کاسکیناس گفت: «می‌خواهم واضح بگویم… نباید با آنان}طالبان{ گفت‌وگو کنیم. شما در حقیقت وارد گفت‌وگو با گروهی می‌شوید که مسوولیت حملات مرگبار بر هلمند و میدان وردک را به عهده گرفته است.»
یانیس کاسکیناس افزود که اگر او زلمی خلیل‌زاد را به حیث فرستادۀ ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان تعیین می‌کرد، از آقای خلیل‌زاد می‌خواست تا این مذاکرات در کابل انجام شود، نه در دوحه.
این کارشناس امور افغانستان که از سال ۲۰۰۱ به این‌سو در افغانستان زنده‌گی می‌کند، وضعیت کنونی را برای مصالحه با طالبان نامناسب خواند و گفت: «همه‌گان به این نظر اند که مصالحه و گفت‌وگو یک کار درست است. من می‌گویم که در حال حاضر این یک کار مناسب نیست. اگر مصالحه به نفع ماامریکا است، باید حکومت افغانستان را  به سطحی تقویت ببخشیم که از مردم افغانستان نماینده‌گی کند. به عوض چهارچوب‌ها و توافقات کلیشه‌یی باید بر حضور یک رییس‌جمهور در افغانستان فشار آوریم که واقعاً از مردم افغانستان نماینده‌گی کند.»
این کارشناس امور افغانستان همچنان مخالفت خود را با هر اقدامی که منجر به تضعیف دولت و نظام افغانستان شود، ابراز کرد. یانیس کاسکیناس افزود: «اکنون به عوض این‌که بگذاریم تا به یک حکومت جدید}انتخابی} دست یابیم که به گونۀ واقعی گفت‌وگو‌های صلح را ادامه بدهد، ما آنچه را که از سال‌ها به این‌سو برای تقویت آن کار کرده‌ایم، تضعیف می‌بخشیم.»
اما شمیلا چوهدری، رییس پیشین بخش افغانستان و پاکستان در شورای امنیت ملی حکومتِ بارک اوباما به این نظر است که اکنون فرصت انجام کار‌های ساختاری از دست امریکا رفته است. خانم چوهدری گفت: «حتا فرصت اعمال فشار باقی نمانده است. به خاطری که حضور فزیکی نیرو‌های امریکایی اجازۀ این کار را نمی‌دهد. ما در موقعیتی قرار نداریم بر طالبان فشاری را که می‌خواهیم، اعمال کنیم.»
خانم چوهدری علاوه کرد که حکومت دونالد ترمپ «استراتیژی همه‌جانبه» در افغانستان ندارد. اما یانیس کاسکیناس تأکید کرد که واشنگتن هم‌اکنون هم می‌تواند بر گروه طالبان اعمال فشار کند. او گفت: «ما می‌توانیم بر طالبان فشار‌ها را افزایش بدهیم و این کار را می‌توانیم از ندادن فرصت برای تقویت موقف طالبان آغاز کنیم تا آنان این‌گونه تصور نکنند که حکومت بعدی از آنان خواهد بود.»
انتقاد کارشناسان از نحوۀ مذاکرات امریکا با طالبان در حالی صورت می‌گیرد که این مذاکرات پس از دو روز وقفه دیروز شنبه، یازدهم حوت دوباره آغاز شد.
قدیر مشرف-صدای امریکا

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.