انتـقاد عـفو بین‌المـلل از افـزایش تلفات غیـرنظامیان در افغانستـان

22 سنبله 1393/

mnandegar-3عفو بین‌الملل گفته است که گزارش‌های کشته‌شدن ۱۴ غیرنظامی به شمول دو طفل در اثر حمله هوایی ایالات متحده امریکا و ناتو در شرق افغانستان ایجاب یک تحقیقات شفاف و رعایت عدالت برای قربانیان ملکی را می‌نماید.
آخرین گزارش عفو بین‌المللی مستند ساخته است که چه‌گونه موارد پیشین که در آن ملکی‌ها در جریان عملیات نظامی ایالات متحده امریکا و ناتو کشته شده اند، به دلیل آنکه احتمال جنایت جنگی را مطرح نکنند، به طور مناسب مورد تحقیق قرار نگرفته‌اند.
ریچارد بنیت، رییس بخش آسیا- پاسفیک عفو بین الملل گفته است که «فقدان حسابدهی برای کشتار ملکی‌ها توسط نیروهای ایالات متحده امریکا و ناتو در افغانستان حامل این پیام است که نیروهای خارجی برای ارتکاب بد رفتاری‌ها دست آزاد دارند و جان افغان‌های ملکی کمتر ارزش دارد.»
ما تأثر عمیق‌مان را به قربانیان این حملات هوایی به شمول خانواده‌های کسانی که جان‌های شان را از دست داده اند ابراز می‌نماییم. نیروهای ناتو و ایالات متحده امریکا باید اطمینان بدهند که این حمله هوایی بیدرنگ، همه جانبه و بیطرفانه تحقیق می شود و به خانواده های قربانیان در مورد پیشرفت این تحقیقات اطلاع داده می شود.
این حمله هوایی ایالات متحده امریکا و ناتو که در دره بادیل ولسوالی نرنگ ولایت کنر صورت گرفت، ده ها نفر را زخمی نیر ساخته است.
گفته شده است که مردم قریه اجساد خویشاوندان شان را به مرکز ولایت آورده اند تا نشان بدهند که ملکی‌ها کشته شده‌اند.
طبق اظهار مقامات محلی افغانستان، در اثر حملات هوایی نیروهای بین‌المللی، در ولسوالی نرند ولایت کنر افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.
عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر ضمن یک تماس تیلفونی به دویچه وله گفته است: «در ولسوالی نرنگ از جانب نیروهای ائتلاف بمباردمان صورت گرفت که طبق معلومات دست داشته ۲۷ تن کشته و زخمی شده اند که در بین آنها زنان و اطفال نیز شامل می باشند.»
مصمم خاطرنشان کرد که ولسوالی نامبرده در منطقه «ناامن» ولایت کنر واقع شده است. او علاوه نمود که «در آنجا عملیات ویژه نیروهای ائتلاف و ایالات متحده امریکا و پولیس محلی راه اندازی شده بود. پس از آنکه بر آن ها شلیک شد، بمباردمان هوایی صورت گرفت.»

اشتراک گذاري با دوستان :