انتقاد از طرح اخراج پـناهجـویان افغـانی از آلمـان

چهار شنبه 9 جدی 1394/

mandegar-3مسوول بخش حقوق بشر حکومت آلمان از برنامه‌ها برای بازگرداندن پناهجویان افغانی به وطن شان انتقاد کرد. شماری از سیاستمداران آلمان گفته اند که در افغانستان نقاط نسبتاً امن وجود دارند که افغان‌ها بتوانند به آنجا پناه ببرند.
به گزارش دویچه وله، کریستوف شتریسر مسوول بخش حقوق بشر حکومت آلمان از حزب سوسیال دموکرات، از طرح ها برای اخراج پناهجویان افغان از این کشور انتقاد کرد. شتریسر به روزنامۀ آلمانی «دی ولت»، شمارۀ سه شنبه (۲۹ دسمبر ۲۰۱۵) گفته است: «سخن گفتن از «بدیل ها برای فرار در داخل کشور» یک مفکورۀ پوچ است».
وزیران داخلۀ فدرال و ایالت‌های آلمان در آغاز ماه دسمبر امسال به توافق رسیدند که به دلیل هجوم شدید پناهجویان، آوارگان افغان را به وطن شان بازگردانند، اما به مناطق مطمین تر. در آن زمان توماس دیمیزیر وزیر داخلۀ آلمان فدرال (از حزب اتحاد دموکرات مسیحی) اظهار داشت که همه به این نظر اند که بازگرداندن پناهجویان افغان به مناطق امن افغانستان اساساً ممکن و مجاز است.
افغان ها در سال روان میلادی، پس از سوریایی ها، بیشترین رقم پناهجویان در آلمان را می سازند.
به قول خبرگزاری آلمان «دی.پی.ای.» شتریسر، مسوول حقوق بشر در حکومت آلمان، در مورد موجودیت مناطق امن در افغانستان تردید نشان داده است، به ویژه اینکه آلمان به تازگی تصمیم گرفت حضور نظامی خود در افغانستان را تقویت ببخشد. شتریسر گفت: «این تصور کاملاً مضحک است که انسان ها به «ساحات محفوظ» برده شوند و همزمان تحت محافظت نظامی قرار داده شوند».
لوئیزه امتسبرگ سخنگوی حزب سبز ها در امور مهاجرین در پارلمان فدرال، طرح اخراج پناهجویان افغان را غیر مسئولانه عنوان کرد. امتسبرگ به روزنامۀ آلمانی «میتل دویچلند سایتونگ» (شماره سه شنبه ۲۹ دسمبر ۲۰۱۵) گفت: «افغانستان یک کشور مبدأ امن نیست. طرح وزیر داخله برای بازگرداندن شمار گستردۀ افغان ها به وطن شان غیر مسئولانه بوده و شدیداً در تناقض با وضعیت امنیتی افغانستان قرار دارد، وضعیتی که همه روزه خراب تر می شود و همواره قربانی های هرچه بیشتر ملکی در پی دارد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.