انتقاد برخی سناتوران از آزادی طالبان

۲۸ عقرب ۱۳۹۱

در حالی‌که ریاست‌جمهوری افغانستان و شورای عالی صلح، از گفت‌وگوهای اخیر میان افغانستان و پاکستان ابراز خرسندی می‌کنند، شماری از سناتوران معتقد هستند که این گفت‌وگوها هیچ نتیجه مثبتی را در پی نداشته است.
سناتوران همچنان آزادی شماری از سران طالبان را از زندان‌های پاکستان در گفت‌وگوهای صلح اثربخش نمی‌دانند.
مولوی محمود دانشجو یکی از سناتوران با تاکید بر اینکه سفر چند روزه هیات شورای عالی صلح باید نتیجه مثبتی در پی می‌داشت، گفت که با رفتن اعضای شورای عالی صلح به پاکستان ۱۰ تن از طالبان رها شدند؛ اما آن‌ها به عنوان دوست در کنار مردم افغانستان نخواهند بود.
دانشجو همچنین با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی پاکستان باید در قدم نخست، حملات خود بر مناطق مرزی افغانستان را متوقف کند، سپس سخن از صلح در افغانستان بزند گفت که ۱۰ طالب رهاشده، از طالبان دیگر در افغانستان نماینده‌گی نمی‌کنند.
در همین حال، عبدالمنان حق ویون، یکی دیگر از سناتوران به تبیین نقش امریکا در روند صلح پرداخت و گفت که امریکا، پاکستان و طالبان هیچگاه در افغانستان صلح نمی‌خواهند.
به گفته وی، امریکا تا زمانی‌که در افغانستان به اهداف خود نرسیده، هیچ وقت صلح و امنیت در این کشور را نمی‌خواهد.
وی در این زمینه به کارنامه ۱۱ ساله امریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: «در طول یازده سال گذشته امریکا و پاکستان در افغانستان به خاطر امنیت و ثبات این کشور تلاش نکرده؛ بلکه آن‌ها منافع شخصی خود شان را دنبال نموده‌ا‌ند».
او همچنین از عملکرد شورای ملی در زمینه صلح انتقاد کرد و گفت: «مردم افغانستان شورای ملی را به عنوان خانه ملت می‌شناسند؛ اما نماینده‌گان مردم در طول ۱۰ سال گذشته، برای ایجاد صلح در  ولایات کشور هیح تلاش نکرده اند».
این در حالی است که دستاوردهای سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان، دیروز با واکنش‌های مخالفت جویانه شماری دیگر از اعضای شورای ملی نیز قرار گرفت.
در همین حال، محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا نیز به حملات جاری رژیم اسراییل بر نوار غزه پرداخت و گفت که اسراییل در گذشته کوشش داشت تا مردم فلسطین را به قتل برساند؛ اما به تازه‌گی دوباره عمل ظالمانه خود را در قبال مردم فلسطین آغاز نموده، این عمل غیرانسانی اسراییل را به شدیدترین لهن تقبیح می‌نماییم.
ایزدیار همچنین تاکید کرد: «ما از سازمان ملل می‌خواهیم تا مانع عمل غیرانسانی اسراییل در مقابل فلسطین شود».
او همچان به تظاهرات دو روز پی اهل هنود اشاره کرده گفت که در افغانستان، ادیان غیراسلامی هم وجود دارند، پس دولت افغانستان باید به آن‌ها احترام داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.