انتقاد تند رهبران هزاره از حادثۀ جلریز: بـایـد تحقیـق شـود

/

یک شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۴

 

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی اعلام‌ کردند که باید درباره حادثه ولسوالی جلریز که منجر به کشته شدن ۲۲ سرباز نیروهای امنیتی شد، تحقیق و کسانی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند، مجازات شوند.
آنها در مراسم رسمی تشییع جنازه این سربازان در کابل صحبت می‌کردند.
محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان هم بدرفتاری با اجساد نیروهای امنیتی را از سوی گروه مخالف مسلح، محکوم کرده است. گزارش شده بود که پس از کشتن و یا به mnandegar-3اسارت گرفتن سربازان در جلریز، آنها را گردن زده‌ یا مثله کرده‌اند.
دیروز اجساد این سربازان که همه از اقوام هزاره بودند، به کابل منتقل و جسد ۱۶ تن آنها به زادگاه آنان در ولایت بامیان منتقل و به خانواده آنها سپرده شد.
در حادثه جلریز ۲۲ سرباز نیروهای امنیتی زمانی کشته شدند که بعد از حدود ۲۴ ساعت محاصره توسط نیروهای مخالف دولت به آنان مهمات و نیروهای کمکی نرسید.
کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی، رییس جمهوری سابق افغانستان گفت که حادثه جلریز در ۲۰ کیلومتری ولایت کابل پایتخت نشان دهنده ضعف مدیریتی و اداره دولت وحدت ملی افغانستان و مایه رنج مردم کشور است.
او گفت که خود موضوع محاصره این نیروها را با مقامات ارشد امنیتی افغانستان در میان گذاشته ولی جواب شنیده که اوضاع به حدی وخیم نیست که به آقای خلیلی گزارش داده شده است.
او مدعی شد که سربازانی که در ۲۰۰ متری سربازان گیر مانده در محاصره قرار داشتند، نیز با این موضوع با بی تفاوتی برخورد کردند.
محمد محقق، معاون دوم رییس اجرائی افغانستان نیز گفت که این افراد حدود ۳۰ ساعت «هرچه فریاد کمک سر دادند کسی به آنان لبیک نگفت.»
او با اشاره به اینکه در نحوه وقوع این حادثه ابهام جدی وجود دارد گفت:» ما خواستار هیات خواهیم شد، برای بررسی این قضیه و مجرمان آن باید مجازات شوند.»
آقای سرور دانش نیز در این مراسم گفت که دولت افغانستان، به خصوص نهادهای امنیتی باید پاسخ‌گوی این حوادث باشند. باید مشکلات، نا هماهنگی‌ها، تاخیر و تعلل که مطرح است، شناسای شود و کسانی که در این زمینه کوتاهی می‌کنند، باید مورد تعقیب قرار بگیرند.
سرور دانش، معاون رییس جمهوری و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی در حکومت وحدت ملی هستند و در عین حال از عملکرد نیروهای حکومت انتقاد می‌کنند.
درگیری‌ها از روز پنجشنبه در ولسوالی جلریز در ولایت میدان وردک آغاز شد.
روز جمعه اعلام شد که نیروهای امنیتی در محاصره نیروهای مخالف قرار دارند و چندین پاسگاه آنان به دست نیروهای مخالف افتاده است.
درگیری در ولسوالی جلریز از ساعات نخست روز پنجشنبه با تهاجم گسترده پیکارجویان به پست‌های نیروهای امنیتی افغانستان آغاز شد.
ذاکر حسین، معاون والی میدان وردک گفته که حداقل شش پست ارتشی در این ناحیه به دست جنگجویان طالبان افتاده است.
به گفته او، صدها پیکارجو در این منطقه تجمع کرده‌اند.
جلریز در غرب کابل واقع شده و تنها ۶۰ کیلومتر از پایتخت فاصله دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :