انتقاد سخت برخی اعضای مجلس سنا از عملکرد امریکا و ناتو در افغانستان

گزارشگر:چهار شنبه 24 جوزا 1396 ۲۳ جوزا ۱۳۹۶

شماری از سناتورها در مجلس سنا می‌گویند که رهبران حکومت نیز به منافع ملی افغانستان صادق نیستند و اگر نه با زیر فشار قراردادن امریکا می‌توانند چالش‌های کنونی کشور را رفع سازند.
برخی سناتورها در مجلس سنا می‌گویند که سیاست‌های دوگانه و ضد و نقیض سران حکومت منافع ملی افغانستان را خنثا کرده است.
mandegar-3سناتوران تأکید دارند که اگر رهبران حکومت صادقانه امریکا را زیر فشار قرار دهند، چالش‌های کنونی افغانستان بزودترین فرصت ممکن حل خواهند شد.
به گفته آنان، دولت افغانستان در مبارزه با تروریزم و نیز روند صلح در کشور موضع قوی و واحد ندارد و به همین خاطر چالش‌های امنیتی روز به روز افزایش می‌یابد.
حسیب‌الله کلیمزی یک عضو سنا در رابطه اوضاع امنیتی کشور گفت: “این واضح است که همسایه‌ها نمی‌خواهند ثبات در کشور تامین گردد، اما ما هم به منافع ملی خود صادق نیستیم و گرنه امریکا را برای آوردن صلح و امنیت در کشور زیر فشار قرار دهیم”.
آقای کلیمزی افزود، رهبران حکومت مسولیت‌های خود را درست انجام نداده اند وگرنه یکی از عاملان اصلی جنگ در افغانستان، امریکا و ناتو است و حکومت باید از آنها قویاً بخواهد که جنگ را در کشور خاتمه دهند.
آصف صدیقی دیگر عضو مجلس سنا هم گفت که کشورهای همسایه در تامین صلح و امنیت در افغانستان نقش خوبی نداشته اند ولی دولت افغانستان با امریکا پیمان نظامی امضا کرده است، “این پیمان به چه دردی می‌خورد که مردم افغانستان نتایج مثبت اش را در تامین صلح و امنیت حس نکنند؟”.
آقای صدیقی خاطر نشان کرد که سیاسیون افغانستان باید “برای خدا و وطن کار کنند نه برای سفارت‌های مشخص بیرونی”.
از سوی هم، این سناتوران از تقاضای حکومت از شورای ملی برای تدارک یک سفر به پاکستان نیز به شدت انتقاد کرده و تاکید دارند که پاکستان هرگز در قبال صلح و ثبات در افغانستان صادق نیست.
محمد آصف صدیقی گفت: “رییس جمهور طی مکتوبی از شورای ملی خواسته است که یک هیات پارلمانی را برای انجام گفت‌وگوهای صلح با پارلمان و حکومت پاکستان به اسلام آباد بفرستد؛ ما چندین بار با هیات پارلمانی پاکستان بحث جدی کردیم و هیات پاکستان برای همکاری وعده داده بودند، ولی صادق نماندند”.
آقای صدیقی افزود که مجلس سنای افغانستان برای انجام گفتگوهای صلح به پاکستان نمی رود تا پاکستان مقام‌های پاکستان بدانند که افغانستان به دست آوردهای این نشست ها مطمئین نیست.
حسیب الله کلیمزی دیگر عضو سنا نیز گفت: “دیروز در شهر نو کابل انفجار شد که دولت افغانستان، پاکستان را متهم به راه اندازی این حمله کرد؛ اما امروز رییس جمهورغنی از مجلس سنا می خواهد که برای انجام گفتگوهای صلح به پاکستان سفر کند؛ این چه موقفی است که رییس جمهور در پیش می گیرد”.
آقای کلیمزی افزود، دولت افغانستان باید یکبار دشمن خود را معلوم کند و دیگر نباید دست دوستی به طرف او دراز نماید.
او یاد آور شد که رهبران حکومت باید موقف قوی در برابر مبارزه با تروریزم و یا روند صلح اتخاذ کند؛ زیرا سیاست‌های متناقض رهبران حکومت منافع ملی افغانستان را با خطر بیشتر مواجه می سازد.
این در حالی است که پس از تنش طولانی در روابط افغانستان و پاکستان، سران دو کشور در حاشیه نشست شانگهای که اوایل هفته جاری در قزاقستان برگزار شده بود، باهم دیدار کرده و بر از سرگیری نشست‌های چهار جانبه افغانستان، پاکستان، امریکا و چین توافق کردند.
این روند، سال گذشته پس از برگزاری پنجمین نشست دیگر برگزار نشد.
دولت افغانستان، پاکستان را به عدم تطبیق تعهداتی که در این نشست ها داده بود متهم کرد و نشست‌های چهار جانبه را متوقف ساخت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.