انتقاد سناتوران از وزیر مالیه: بودجـه نامتوازن و غیـرشفـاف است

چهار شنبه 1 قوس 1396/

mandegar-3وزیر مالیه برای پاسخ گویی به سوال‌های سناتورها در مورد چگونگی طرح بودجه ملی سال۱۳۹۷ به مجلس سنا فراخوانده شد.
سند بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ برای درج پیشنهادات مشورتی سناتورها حدود ۱۵ روز پیش به مجلس سنا معرفی شد.
اکلیل حکیمی وزیر مالیه در نشست روز سه‌شنبه (۳۰ عقرب) به دلیل پاسخگویی به سوال‌های سناتورها فرا خوانده شد.
اعضای مجلس سنا، طرح سند بودجه ملی ۱۳۹۷ را پیچیده، غیر متوازن و پر از اشتباه خواندند و نیز از وزیر مالیه خواستند که دلایل کاهش بودجه عادی و انکشافی را ارائه کند.
به گفته سناتورها، پول اختصاص یافته به بخش مصارف عادی دولت ۱٫۳ میلیارد افغانی و در بخش انکشافی ۷۰ میلیارد افغانی در طرح بودجه ۱۳۹۷ نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ کاهش یافته است.
آنان همچنین، از وزارت مالیه خواستند که نظریات مشورتی شان را در طرح بودجه ۱۳۹۷ بگنجاند.
اکلیل حکیمی وزیر مالیه به سناتورها اطمینان داد که نظریات مشورتی آنان را با در نظر داشت امکانات مالی در طرح بودجه ملی در نظر می‌گیرد و دوباره به سناتورها ابلاغ نیز خواهد کرد.
آقای حکیمی در مورد مغلق بودن طرح بوجه ملی ۱۳۹۷ گفت که در ساخت طرح بودجه از شیوۀ جدید کار گرفته شده و به همین خاطر پیچیده است. به گفته او، بودجه جدید، واضح و شفاف طرح شده و حسابدهی پروژه‌های در سطح ولسوالی ها در نظر گرفته شده است. او تاکید کرد که طرح بودجه ۹۷، پروژه‌های انکشافی را برای چهار سال آینده پیشبینی کرده است.
وزیر مالیه در مورد کاهش بودجه ملی گفت: «بودجه عادی به دلیل جلوگیری از خریداری‌های تجملی ۰٫۴ درصد کاهش یافته است». آقای حکیمی هرچند امروز در مورد کاهش ۷۰میلیاردی بودجه انکشافی چیزی نگفت؛ اما در هنگام معرفی بودجه به سنا گفته بود که پروژه‌های انکشافی خیالی را از بودجه ملی کشیده است.
او عدم توازن در بودجه ملی را رد کرد و گفت که در سال آینده مالی، از طریق برنامه میثاق شهروندی در ۲۵۰۰ قریه در سطح کشور کار صورت می‌گیرد.
آقای حکیمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ولایت‌های کمتر انکشاف یافته گفت که در بودجه ملی ۱۳۹۷، به ولایت‌های کمتر انکشاف یافته توجه بیشتر شده و بودجه آن دو برابر نسبت به سال ۱۳۹۶ شده است.
مجموع بودجه ملی، ۱۳۹۷ خورشیدی ۳۵۷٫۶ میلیارد افغانی است که ۲۶۷ میلیارد آن به مصارف عادلی و ۹۰ میلیارد آن به بخش انکشافی اختصاص یافته است.
این در حالی است که سناتوران امروز بعد ظهر روی تایید و یا رد بودجه ملی ۱۳۹۷ تصمیم می گیرند و قرار است این طرح، فردا چهار شنبه به مجلس نمایندگان معرفی شود. صلاحیت تصویب بودجه به مجلس نمایندگان تعلق دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.