انتقاد نماینده‌گان از افزایش آدم‌ربایی در شاه‌راه‌ها

سه شنبه 6 میزان 1395/

شماری از نماینده‌گان مجلس، از آنچه آنان افزایش آدم ربایی‌ها و نا‌امنی‌ها در مسیر شاهراه‌های کشور به ویژه شاهراه‌های منتهی به مناطق مرکزی می‌خوانند به شدت انتقاد کردند.
نماینده‌گان مردم مناطق مرکزی در مجلس، دولت و نهادهای امنیتی را در تأمین امنیت شاهراه‌ها به بی‌توجهی متهم کرده و هشدار می‌دهند، در mandegar-3صورتی که به این چالش توجه نشود، حکومت کردن در افغانستان مشکل خواهد بود.
نصرالله صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی در مجلس گفت: “رهگیری‌هایی که در مسیر شاهراه‌ها صورت میگیرد{نگران کننده است}؛ متأسفانه ما شاهد پیاده کردن تعدادی از مسافران در دره میدان هستیم؛ با تلخی باید بگویم که این مسافران در شرایطی از موترها پیاده و ربوده شده اند که تعداد زیادی از پاسگاه های امنیتی در آن منطقه وجود دارند”.
آقای نیلی افزود، در حادثه روز یک شنبه در دره میدان، طالبان مسلح حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر را در نزدیکی چندین پاسگاه های امنیتی از موترها پیاده کرده و از میان آنان خوشکرده ۱۱ نفر را با خود برده‌اند.
به گفته وی، “هنگامی که این افراد پیاده می شوند، پوسته‌های دولتی درساحه چه کار می‌کرده اند. وزیر داخله، ریاست امنیت ملی باید پاسخ بگوید که پوسته های که در مسیر شاهراه با مصارف گزاف برای چه ایجاد شده اند و در قبال مسافران چه مسوولیت دارند؟”.
فکوری بهشتی نماینده مردم بامیان در مجلس نیز گفت: “مسیر بسیاری شاهراه‌ها متاسفانه از مدتی به این طرف بیش از گذشته نا امن شده است به ویژه مسیر میدان وردک – مناطق مرکزی و غوربند- بامیان. درطول شش ماه گذشته ده ها بار عابران ملکی در این مسیرها از موترها پایین و ربوده شده اند”.
آقای بهشتی افزود، با آنکه در مسیر شاهراه میدان وردک – بامیان، نقطه که در آن نا امنی بیشتر است(جلریز) و مسافران ربوده می شوند حدود ۲۰ الی ۲۵ کیلیومتری از تعمیر ولایت میدان وردک فاصله دارد ولی با آنهم امنیت اش تامین نمی شود.
او از عدم توجه دولت در این مسیر به شدت انتقاد کرد و گفت که چالش نا امنی در این مسیر بارها به نهادهای امنیتی گوشزد شده است ولی هیچگونه توجهی به این چالش نشده است.
از سوی دیگر نادرشاه بحر نماینده مردم غور در مجلس گفت: “عنقریب همه شاهراه های که منتهی به پایتخت می شوند مسدود می شوند؛ شاهراه قندهار- کابل، جلال آباد – کابل، شاهراه غوربند – بامیان و میدان وردک – مناطق مرکزی با چالش های جدی امنیتی روبرو هستند و گفتن این مسایل نیز دردی را دوا نمی کند و همواره مسافران بیگناه در این شاهراه ها از موترهای شان پایین می شود”.
آقای بحر افزود که شاهراه غور- هزاره جات هم مسدود است و هر روز مسافران اذیت و آزار می شوند.
به گفته وی، هم اکنون نیز ۵ دانشجوی که از مسیر شاهراه غور ربوده شده بودند در بند رباینده گان هستند و نیروهای امنیتی هیچ توجه برای رهایی آنان نداردند.
این عضو مجلس با انتقاد تند از نهادهای امنیتی گفت که نیروهای امنیتی حتی اطلاع ندارند که چه تعداد مسافر روز گذشته از دره میدان وردک ربوده شده اند.
آقای بحر با ذکر آن که مسافران جرات نمی توانند در این شاهراه سفر کنند، هشدار داد: “وقتی شاهراه به عنوان شاهرگهای حیات یک کشور مسدود باشد دیگر حکومت کردن هم مشکل خواهد بود”.
نبود امنیت در مسیر شاهراه ها از مشکلاتی است که همواره عملکرد دولت به ویژه نیروهای امنیتی را به چالش کشیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.