انجمن صنایع: روند قاچاق دلار به ایران شدت گرفته است

گزارشگر:دو شنبه 26 سنبله 1397 ۲۵ سنبله ۱۳۹۷

mandegar-23مسوولان انجمن صنایع افغانستان می‌گویند که قاچاق دالر از کشور به ایران سبب شده تا قیمت پول افغانی در برابر دالر کاهش یابد.
سخی‌احمد پیمان، رییس انجمن صنایع کشور در مورد اثرات افزایش قیمت دالر گفت: این اتفاق باعث شده که ارزش پول افغانی نیز به‌شدت کاهش پیدا کند و روند قاچاق اسکناس دالر از افغانستان به ایران شدت بگیرد؛ بر همین اساس دولت نظارت‌های خود را برای جلوگیری از قاچاق دلار به ایران بیشتر کرده است.
خبرگزاری «ایلنا» با اشاره به سخنان آقای پیمان در رابطه به ممنوعیت واردات کالاهای چهارگروه صنعتی از ایران به کشور گفته که مطابق آخرین صحبت‌هایی که ما با وزارت مالیه داشتیم این ممنوعیت فقط در مرز «فراه» به‌طور موقت اجرا می‌شود و در سایر مرزها همچون «نیمروز» و «هرات» مشکلی برای واردات نخواهیم داشت.
او افزود: بنابر اظهارت مسوولان به دلیل اصلاح سیستم گمرکی در مرز «فراه» فعلا این گروه از کالاها وارد نخواهد شد. به‌طور کلی این کالاها برای افغانستان جزو کالاهای اساسی محسوب می‌شود و هرگونه خلل در واردات آن‌ها باعث آسیب جدی به روند اقتصادی این کشور خواهد شد. به گفتۀ او، حتی اگر آمریکا بخواهد فشارهای خود را بیشتر کند در عمل این اتفاق صورت نخواهد گرفت؛ چون ما جای‌گزینی برای آن نداریم.
پیمان هم‌چنان گفت: اگر بخواهیم این کالاها را از چین و پاکستان وارد کنیم، قیمت تمام‌شدۀ آن‌ها بسیار بالا می‌رود ضمن آن‌که امکان حمل و نقل از این مرزها وجود ندارد.
او افزود که ایران اصلی‌ترین تامین‌کنندۀ کالای افغانستان است؛ مخصوصا پس از بالارفتن دالر در ایران حجم واردات از این کشور بیشتر صرفۀ اقتصادی پیدا کرده است.
وی در پایان تصریح کرد: البته این امر در بحث نیروی کار معکوس است و در چندماه گذشته بسیاری از افغان‌هایی که در ایران کار می‌کردند و برای خانوادۀ خود پول می‌فرستاندند؛ اکنون یا برگشته‌اند یا به کشورهای دیگر برای کار مهاجرت کرده‌اند.
اظهارات در رابطه به‌شدت‌گرفتن دالر امریکایی از مرزهای افغانستان به ایران درحالی بیان می‌شود که پیش از این نیز پولیس ولایت مرزی هرات گفته است که ۱۳تن از قاچاقچیان را بازداشت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.