اهمیت عضویت افغانستان در شانگهای بررسی شد

۲۴ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3گفتمان علمی اهمیت عضویت دایمی افغانستان و مزایای آن در سازمان شانگهای به ابتکار نهاد اجتماعی «اندیشکده آزادی» در کابل برگزار شد.
در این گفتمان علمی که روز سه‌شنبه (۲۴ دلو) در کابل برگزار شد، بر مدیریت تقابل ناتو با روسیه و چین به صورت درست از سوی دولت افغانستان تاکید شد.
در این گفتمان، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا، فرامرز تمنا رییس انستیتیوت مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه، استاد مسعود استاد دانشگاه کابل و خانجان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان اهمیت عضویت دایمی افغانستان را در سازمان شانگهای بررسی کردند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در این مورد گفت که کسب عضویت دایمی افغانستان در سازمان شانگهای از زوایای مختلف اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و مبارزه با تروریزم اهمیت خاص دارد؛ زیرا عضویت در سازمان شانگهای کمک می‌کند که در افغانستان امنیت برقرار گردد.
آقای ایزدیار افزود، عضویت دایمی افغانستان در سازمان شانگهای از لحاظ اقتصادی و تجاری نیز منافع متقابل تمامی کشورهای عضو را تامین می‌کند.
به گفته او، در صورت که افغانستان عضو دایمی سازمان شانگهای شود می‌تواند از طریق کشورهای عضو این سازمان بر پاکستان نیز فشار وارد کند تا دست از حمایت از تروریزم و مداخله در افغانستان بردارد.
ایزدیار در مورد حضور امریکا و ناتو در افغانستان و تقابل این کشورهای با روسیه و چین نیز بیان داشت: «در این شکی نیست که حامی اصلی افغانستان امریکا و ناتو است؛ اما نقش کشورهای منطقه را در عرصه‌های مختلف در افغانستان نیز نباید فراموش کرد».
فرامرز تمنا رییس انستیتیوت مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه نیز گفت: «پس از آنکه بحث جهانی شدن روابط به نتیجه نرسید، در سال ۲۰۰۱ بحث منطقه گرایی و از این طریق رسیدن به جهانی شدن مطرح شد و حکومت افغانستان نیز منطقه گرایی را گامی در راستایی جهانی شدن می‌بیند».
آقای تمنا در مورد تقابل ناتو با روسیه و چین در افغانستان اشاره کرد و گفت، افغانستان با این مشکل مواجه است و مدیریت آن نیز توسط افغانستان آسان نیست.
او در مورد عضویت دایمی افغانستان در سازمان شانگهای بیان داشت: «چیزی که می تواند ما را کمک کند، تمرکز بیشتر سازمان شانگهای به همکاری‌های اقتصادی منطقه‌‌ای است؛ اگر این ویژگی را برجسته کنیم می‌توانیم تقابل ناتو با روسیه و چین را مدیریت کنیم و از عضویت در سازمان شانگهای بهره ببریم».
استاد مسعود استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل نیز گفت، سازمان شانگهای قدرت بزرگ منطقه «یورایشیا» است و کسب عضویت دایمی این سازمان با اهمیت است؛ اما افغانستان نقص زیاد دارد، اول اینکه همزمان عضویت سازمان‌هایی را دارد که می‌توانند موانع باشند و دوم اینکه افغانستان برای بهره برداری از موقعیت جغرافیایی خود نیز مشکل دارد.
آقای مسعود گفت: «برای عضویت در سازمان شانگهای ما باید ابتدا یک مرکز تحقیقات ملی ایجاد کنیم و از طریق آن به آمارهای دقیق دست یابیم؛ ما هنوز نمی دانیم که نفوس ما چقدر است، مساحت کشور ما چند کیلو متر است؛ دوم اینکه افغانستان را به ۸ حوزه اقتصادی مختلف تقسیم کنیم و از هر کشوری در این حوزه‌ها همکاری بخواهیم تا مفید واقع شویم».
به گفته او، افغانستان در ۱۷ سال گذشته به دلیل نبود تقسیم بندی به حوزه‌های اقتصادی و عدم ایجاد مرکز تحقیقات با وجود میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی هنوز یک کشور فقیر است.
خانجان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت افغانستان نیز گفت که عضویت افغانستان در سازمان شانگهای مهم است؛ زیرا افغانستان هم اکنون با تمامی کشورهای عضو این سازمان تجارت و ترانزیت دارد و اعضای این سازمان برای استفاده از راه ترانزیت به افغانستان نیازمند اند.
آقای الکوزی بیان داشت که افغانستان برای کشورهای عضو سازمان شانگها حیثیت دروازه را دارد و افغانستان باید برای گسترش روابط تجاری و ترانزیتی خود از فرصت‌های منطقه‌‌ای استفاده درست کند.
این آگاهان بر این باور بودند که افغانستان برای رسیدن به خودکفایی، ثبات، امنیت و رشد اقتصادی نیاز به گسترش روابط با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عضو سازمان شانگهای دارد و نباید این فرصت تاریخی را همانند گذشته‌ها به هدر دهد. به گفته آنان عضویت افغانستان در این سازمان می تواند بر رفع مشکلات سیاسی منطقه‌ی، مشکلات مرزی با کشورهای همسایه و نا امنی در افغانستان کمک کند.
سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان به هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ امریکا و ناتو در منطقه، پایه گذاری شد. افغانستان در سال ۲۰۱۲ عضویت ناظر این سازمان را کسب کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.