اوباما با اعلام پایان جنگِ افغانستان: افغانستان همـچنان مـکانی خطـرنـاک است

سه شنبه 9 جدی 1393/

رییس‌جمهوری امریکا با اعلام رسمی پایان عملیات ۱۳ ساله ائتلاف ناتو در افغانستان اعلام کرد که این کشور همچنان مکانی خطرناک به شمار می‌رود.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد با پایان عملیات ۱۳ ساله ائتلاف ناتو در افغانستان این عملیات به «نتیجه‌یی مسوولانه» ختم شده است.mnandegar-3
رییس ‌جمهوری امریکا گفت: در ۱۳ سال گذشته نزدیک به سه هزار تن قربانی شدند و کشور ما در افغانستان در حال جنگ بوده است. اکنون با توجه به جانفشانی‌های قابل توجه مردان و زنان ما در لباس‌های رزم در افغانستان عملیات ما در این کشور پایان می‌یابد و به این ترتیب بزرگترین جنگ در تاریخ امریکا با «نتیجه‌ای مسوولانه» به خاتمه می‌رسد. امروز ما از نظامیان و از کارکنان اطلاعاتی خود که بی‌وقفه علیه تروریسم پس از ۱۱ سپتامبر جنگیده‌اند قدردانی می‌کنیم. این افراد هسته رهبری القاعده را از میان بردند، اسامه بن لادن را به سزای اعمال خود رساندند. نقشه‌های تروریستی را مختل کردند و جان تعداد بی‌شماری از امریکایی‌ها را نجات دادند. ما اکنون امن‌تر هستیم و کشورمان به خاطر خدمات آنها امنیت بیشتری دارد.
وی افزوده است: در عین حال کارکنان نظامی و دیپلماتیک ما در افغانستان در کنار شرکای ما در ناتو به افغان‌ها کمک کردند تا کشورشان را بازسازی کنند، مسوولیت‌های امنیتی خود را عهده‌دار شوند، انتخاباتی تاریخی برگزار کنند و نخستین فرآیند گزار دموکراتیک قدرت را در تاریخ افغانستان رقم زنند. ما به جانفشانی‌های عمیقی که این رویدادها را محتمل ساخت افتخار می‌کنیم و به تمامی امریکایی‌هایی که چه نظامی و چه غیرنظامی- در افغانستان خدمت کردند، احترام می‌گذاریم.
رییس جمهوری امریکا تاکید کرد: ما نسبت به ارائه بهترین خدمات برای افرادی که در جنگ آسیب دیده‌اند متعهد هستیم. اغلب ما به خاطر داریم که بیش از ۲۲۰۰ امریکایی وطن‌دوست جانفشانی کردند و متعهدیم که در کنار خانواده آنها که نیازمند حمایت کشور هستند، باشیم.
اوباما اذعان کرد: افغانستان همچنان مکانی خطرناک است و مردم و نیروهای امنیتی این کشور به جانفشانی‌های خود در دفاع از کشورشان ادامه می‌دهند. به درخواست دولت افغانستان و با هدف آنچه در کنار یکدیگر به دست آورده‌ایم در نظر داریم حضور نظامی محدودی در افغانستان داشته باشیم که اهدافی نظیر آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان و انجام عملیات‌های ضدتروریستی علیه بقایای القاعده را دنبال خواهیم کرد. نیروهای نظامی ما همچنان با خطراتی مواجه خواهند بود اما این مساله بازتابی از تعهد مداوم امریکا در قبال مردم افغانستان و در قبال تمامیت ارضی، امنیت و اتحاد این کشور است که هرگز پایان نمی‌یابد. در ۱۳ سال گذشته کشور ما و نیروهای نظامی ما مورد آزمون قرار گرفته‌اند. با این حال در مقایسه با ۱۸۰ هزار نیروی امریکایی در عراق و افغانستان در زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری من، ما اکنون کمتر از ۱۵ هزار نیرو در این دو کشور داریم، بنابراین حدود ۹۰ درصد نیروها اکنون به کشور بازگشته‌اند. ارتش ما بهترین جایگاه در دنیا را داراست و ما هوشیاری خود را درخصوص حملات تروریستی و برای دفاع از آزادی‌ها و ارزش‌های خود حفظ کرده‌ایم.
هم‌زمان در یک مراسم رسمی که یکشنبه عصر در مقر فرماندهی نیروهای ناتو در کابل برگزار شد، مأموریت رزمی نیروهای ایساف به رهبری ناتو رسما پایان یافت و بعد از این نیروهای ناتو مستقر در افغانستان فقط در آموزش نیروهای داخلی مشارکت خواهند کرد و نقش آنان حمایتی خواهد بود.
در این مراسم جنرال جان کمپبل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان از فداکاری‌های نیروهای افغان و نیروهای تحت فرمانش ستایش کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.