اوباما: به مأموریت‌مان در افغانستان باور دارم

گزارشگر:25 جدی 1392 ۲۴ جدی ۱۳۹۲

بارک اوباما رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا در واکنش به اظهارات رابرت گیتس وزیر دفاع قبلی این کشور در کتاب خاطرات‌اش، تاکید کرد که به استراتژی جنگ افغانستان باور دارد.
ربرات گیتس در کتاب خاطرات‌اش از اوباما شدیداً انتقاد کرده است که به استراتژی خود در جنگ افغانستان باور نداشت و این جنگ را جنگ خود نمی‌دانست. او همچنان گفته است که اوباما از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان خوشش نمی‌آمد.mandegar-5
اوباما روز دوشنبه در نخستین اظهارات اش در مورد انتقادهای رابرت گیتس، گفت این وظیفه اوست تا وقتی افراد کشورش را به ماموریت خارجی می‌فرستد، تاکتیک‌های نظامی ایالات متحده امریکا را پیوسته مورد پرسش قرار دهد و از درست بودن جزئیات آن اطمینان حاصل نماید.
رابرت گیتس در کتاب خاطرات‌اش با ستایش از درست کاری و رویکرد عقلانی اوباما در مسایل دولتی، نوشته است که رییس جمهور اوباما نسبت به سلف اش جورج دبلیو بوش، دلگرمی کمتری به تعهدات نظامی داشته است.
اما اوباما گفت که همواره به ماموریت ایالات متحده امریکا در افغانستان باور داشته است: «مهمتر این که من به سربازان ما و کارهای آنها در دشوارترین وضعیت‌های قابل تصور اعتماد تزلزل ناپذیری داشته ام». اوباما افزود: «و این کار هنوز به پایان نرسیده است».
اوباما در ماه دسمبر سال ۲۰۰۹ افزایش نیروی ۳۰ هزار نفری در افغانستان را اعلام کرد تا مانع تحرک دوباره طالبان شده، القاعده را درهم بشکند و نیروهای اردوی ملی افغانستان را آموزش دهد.
رابرت گیتس در دوره نخست ریاست‌جمهوری بارک اوباما و همچنان در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش به عنوان وزیر دفاع کار کرده بود. اوباما گفت که گیتس «کار فوق العاده» انجام می‌داد و با او دوست خوبی بوده است.
وزیر دفاع پیشین ایالات متحده امریکا روز دوشنبه در یک مصاحبه تلاش کرد تا انتقادهایش از بارک اوباما را ملایمتر بسازد. گیتس گفت: «واقعیت این است که ما روابط شخصی بسیار خوب داشتیم. ما آزادانه در مورد اختلاف‌های مان صحبت می‌کردیم. او همیشه با من مهربان بود و اعتماد و اطمینان زیادی به من می داد».
گیتس که یک کهنه سرباز امریکایی است و زمانی ریاست سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) را نیز به عهده داشته است، میان اوباما و باقی اعضای کاخ سفید تمایز قایل شده است.
هرچند انتقاد گیتس از اوباما با ستایش و احترام همراه است، اما او از انتقادهای بی پرده‌اش از جو بایدن، معاون رییس جمهور و دیگر کارمندان کاخ سفید عذرخواهی نمی‌کند. او در رادیوی سراسری ملی با اشاره به کارمندان شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا گفت: «من جنگ‌های زیادی با آن مردم داشتم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.