اوباما: طالبان به این زودی‌ها پای میز مذاکره نمی‌نشیند

شنبه 8 جوزا 1395/

mandegar-3رییس‌جمهور امریکا می‌گوید: با وجود اینکه رهبری جدید طالبان انتخاب شده، اما این گروه شبه نظامی همچنان به حملات و خشونت‌های خود ادامه خواهد داد.
باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا در جمع خبرنگاران و رهبران سایر کشورهای عضو گروه هفت در جاپان گفت: من شک دارم که این گروه شبه نظامی به این زودی‌ها پای میز مذاکره بنشیند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما درست یک روز پس از آن این سخنان را مطرح کرد که هیبت‌الله آخوندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان معرفی و جانشین ملا اختر منصور شد که در حمله پهپادی امریکا در پاکستان کشته شد.
تحلیلگران می‌گویند باوجود آنکه این فرد جدید به عنوان رهبری جدید این گروه شبه نظامی انتخاب شده اما راه رهبران سابق را در پیش می‌گیرد و توجهی به روند صلح با دولت کابل ندارد.
رییس‌جمهور امریکا نیز اذعان داشته که هرگز به شریکی مناسب و خوب برای مذاکره از سوی طالبان نمی‌رسد چون این گروه شبه نظامی هرگز دست از خشونت برنمی‌دارد.
آقای اوباما در این باره گفت: انتظار ندارم که یک فرد لیبرال دموکرات رهبر طالبان شود. اما امیدوارم که طالبان به این نتیجه برسد که برگزاری مذاکرات با دولت کابل ضروری است. البته شک دارم که این مساله به این زودی‌ها اتفاق بیفتد.
طالبان هنوز از زمان انتخاب آخوندزاده به عنوان رهبری جدیدش تاریخی را برای برگزاری مذاکرات صلح با دولت کابل تعیین نکرده است.
در همین حال، شورای عالی صلح افغانستان نیز در بیانیه‌یی دربارۀ روند آتی مذاکرات گفته است که رهبری جدید این گروه شبه نظامی تمایلی برای مذاکرات سیاسی ندارد اما این شورا تلاش می‌کند تا روند صلح را در کشور برقرار کند.
همچنین تحلیلگران گفته‌اند اگر این رهبری جدید تمایلی هم برای برگزاری مذاکرات داشته باشد، شورای عالی طالبان به وی چنین اجازه‌یی را نمی‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.