اوباما هزینۀ جنگ افغانستان را کاهش می‌دهد

/

رییس‌جمهوری امریکا درخواست بودجه خود را برای جنگ در افغانستان و دیگر عملیات‌های برون مرزی تا ۱۰ درصد کاهش داده و با این اقدام برنامه‌های خود را برای کاهش حضور نظامی امریکا در کابل نشان داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مشاوران کاخ سفید اعلام کرد، باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا مبلغ ۴ / ۷۹ میلیارد دالر را برای تامین مالی طرح‌های برون مرزی احتیاطی در سال مالی ۲۰۱۴ درخواست کرده که این مبلغ در ابتدا ۵ / ۸۸ میلیارد دالر از سوی وی درخواست شده بود.
سال مالی امریکا در سال ۲۰۱۴ از اول اکتبر آغاز می‌شود و اوباما درخواست خود را برای دریافت این مبلغ در نامه‌یی به کنگره اعلام کرد.
اوباما اعلام کرده که قصد دارد تا تعداد نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ کاهش دهد اما نگفته که چه تعداد از این نیروها را کاهش می‌دهد.
کیتلن هیدن، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا اعلام کرد: اوباما همچنان در حال بررسی گزینه‌هایی است که از سوی گروه امنیت ملی‌اش اعلام شده اما هنوز در خصوص میزان حضور احتمالی امریکا در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ تصمیمی اتخاذ نکرده است. کاهش این بودجه درخواست شده نشان دهنده نقش انتقالی ما در افغانستان است.
جان کری، وزیر امور خارجه امریکا گفته است که اوباما در هفته‌های آتی تعداد نیروهای نظامی امریکایی را که سال آتی افغانستان را ترک خواهند کرد، اعلام می‌کند.
اوباما سال ۲۰۱۴ را به عنوان سال خروج بیشتر نیروهای امریکایی از افغانستان اعلام کرده اما این امر یک تصمیم حساس است چرا که باید نیروهای کافی برای آموزش و حمایت از نیروهای افغان و همچنین انجام برخی عملیات‌ها در این کشور باقی بمانند.
نیروهای امریکایی نخستین بار پس از حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ به برج‌های دوقلو امریکا به افغانستان اعزام شدند تا شبه نظامیان القاعده و دولت طالبان را از میان ببرند.

اشتراک گذاري با دوستان :