اولیای شاگردان: مکاتب افغان – ترک هیچ وابستگی سیاسی ندارند

گزارشگر:شنبه 2 جدی 1396 ۱ جدی ۱۳۹۶

حمله بر یک مکتب افغان – ترک در افغانستان برای حکومت به یک دردسر تبدیل شده است. ماموران امنیت ملی افغانستان هفته گذشته به یک مکتب افغان‌-ترک حمله کردند و چهار تن از استادان این مکتب را با خود بردند.
mandegar-3با وجودیکه استادان مکتب‌های افغان‌ترک به جز یک هماهنگ کننده این مکتب، از بازداشت آزاد شده‌اند؛ اما اعتراض خانواده‌های دانش آموزان این مکاتب همچنان ادامه دارد. در حال حاضر هماهنگ کننده مکتب‌های افغان – ترک در بازداشت خانگی به سر می‌برد. خانواده‌های دانش آموزان این مکاتب از انحلال و یا سپردن این مکتب‌ها به دولت ترکیه و یا هر نهاد دیگر نگرانند.
از یک هفته به این‌سو خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان – ترک با این اقدام حکومت افغانستان مخالفت کرده و با برگزاری نشست‌های اعتراضی، واکنش نشان داده‌اند. خانواده‌های دانش آموزان روز پنجشنبه نیز در یک مراسم اعتراضی از حکومت خواستند تا از برخورد سیاسی با مکاتب افغان – ترک بپرهیزد. عبدالکبیر رنجبر، عضو کمیته اولیای شاگردان مکاتب افغان – ترک گفت: «بعد از این که کودتا ناکام شد، فقط بخاطر خصومت‌های داخلی ترکیه که رهبری ترکیه با یکی از رهبران مخالف دارد، تمام شبکه‌های مکاتب مانند افغان ترک را ضربه زدند و خواستار برگشت [معلمین] به کشور شان شدند.»
آموزش در سایه سیاست
حمله به مکتب افغان – ترک با سفر محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان به ترکیه همزمان بود. آگاهان به این باورند که حکومت افغانستان برای نشان دادن حسن نیت با حکومت طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به این مکتب افغان – ترک حمله کرد.
حکومت ترکیه پس از کودتای ناکام در آن کشور، تلاش کرد تا این مکاتب را مسدود کند. حکومت ترکیه به این باور است که این مکاتب از سوی طرفداران فتح الله گولن اداره می‌شوند. فتح الله گولن متهم به راه اندازی کودتای ناکام در ترکیه است، هرچند خودش این اتهام را رد می کند.
ریاست امنیت ملی افغانستان به تاریخ ۲۱ قوس امسال یولماز آیتین هماهنگ کننده امور تعلیمی ریاست مکاتب افغان – ترک را بازداشت کرد و مدت هفت روز تحت نظارت قرار داشت. در حال حاضر او تحت نظارت خانگی قرار دارد.
کیفیت درسی
تدریس استادان ترکی در این مکاتب سبب شده تا شاگردان با سویه‌های بهتر از این مکاتب فارغ شوند. این در حالیست که تدریس در مکاتب دولتی بسیار بی‌کیفیت است و بدیل برای مکتب‌های افغان – ترک یا وجود ندارد یا بسیار اندک است.
خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان – ترک تاکید کردند که این مکاتب هیچ ارتباطی با فعالیت‌های سیاسی در خارج از افغانستان ندارند. آقای رنجبر گفت: «این مکاتب خودکفا هستند و یک پول هم از خارج نمی‌گیرند. فقط به فیسی که اولیای شاگردان می‌دهند، این‌ها خودکفا هستند.»
خانواد‌ه‌های دانش آموزان گفتند استادان بسیار خوبی در این مکاتب تدریس می‌کنند و مهم‌ترین دلیل اعتراض آن‌ها حفظ این مکتب ها به دلیل کیفیت خوب تدریس در مکاتب افغان – ترک است.
حکومت ترکیه قبلا شعبه‌های اصلی این مکتب‌ها در در ترکیه را مسدود کرده و خواهان مسدود شدن این مکاتب در افغانستان نیز شده‌است. زینب امان، عضو کمیته اولیای شاگردان مکاتب افغان – ترک با خوانش اعلامیه‌ای گفت: «عنوان کردن این نوع مدعیات دسیسه و توطیه به منظور تسهیل پروسه انتقال افغان – ترک به جانب دولت ترکیه می‌باشد. این گناه عظیمی در برابر اولاد وطن و اغفال اذهان مقامات ذیصلاح افغانستان.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.