اولین بازار انترنتی در افغانسـتان تأسیـس مـی‌شـود

/

شنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۴

 

دولت افغانستان می‌خواهد اولین بازار انترنتی را تاسیس کند تا تاجران بتوانند محصولات‌شان را بدون واسطه به بازار جهانی عرضه کنند. این یکی از جدیدترین تلاش‌ها برای تقویت اقتصاد تضعیف شده افغانستان است.
بازار بین‌المللی تبادله اجناس افغانستان می‌خواهد دسترسی انترنتی به تاجران بین المللی را امکان پذیر سازد و صادرات افغانستان را که به راه های تجارتی کشورهای همسایه mnandegar-3وابسته است، تقویت کند.
حسیب رحیمی، مدیر اجرایی اتاق تجارت افغانستان به فرانس پرس گفت: «در ۱۴ سال گذشته، افغانستان بیشتر به واردات وابسته بود. تقریباً هیچ یک از تاجران ما به خریداران بین المللی دسترسی نداشتند و محصولات افغانستان از طریق واسطه به فروش می رسد».
او افزود: «تجارت به خاطر وضعیت سیاسی پیش نمی رود و سرمایه گذاران از کشور فرار می کنند، اما بازار انترنتی به تاجران ما این امکان را می دهد که اجناس شان را بدون واسطه در جهان به فروش برسانند».
مبلغ ۲۰ میلیون دالر که برای انجام این پروژه لازم بود، توسط «پراید گروپ» تمویل شد که یک شبکه خصوصی متشکل از شرکت های چند ملیتی است و مرکز آن در دوبی می باشد. این شبکه تمویل زیرساخت ها، انبارها و یخچال ها برای تاجران را به عهده خواهد گرفت.
تاجران افغانستان از طریق این بازار انترنتی خواهند توانست به طور مثال اجناس زراعتی، دست ساز، سنگ های گران قیمت و فرش به فروش برسانند.
رحیمی گفت: «یک سال بعد این پروژه در مرحله اول در شهرهای بزرگ به جریان خواهد افتاد. ما همچنین می خواهیم برای دست یابی به مناطق روستایی کمپاین های بزرگ راه اندازی کنیم تا مردم امکان فروش محصولات شان را داشته باشند».
تولید ناخالص داخلی افغانستان پس از یک دهه رشد دو رقمی از ۲٫۵ میلیارد در سال ۲۰۰۱ به بیش از ۲۰ میلیارد رسید، اما در دو سال گذشته هیچگونه پیشرفتی نداشته است. دلیل آن ضربه هایی است که براثر انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری و پایان ماموریت جنگی ناتو بر پیکره آن وارد شده است.
حکومت افغانستان انتظار دارد که درآمدش در سال روان به حدود ۱٫۸ میلیارد دالر برسد، این مبلغ کمتر از درآمدی است که از راه فروش تریاک به دست می آید و طالبان نیز توسط آن خود را تمویل می کنند.
حکومت افغانستان بدون ۴ میلیارد کمک بین المللی سالانه که تا دست کم ۲۰۱۶ تضمین شده است قادر به پرداخت حقوق ۳۵۰ هزار سرباز و پولیس خود نخواهد بود که در خط مقدم جبهه با طالبان می جنگند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.