اولین محموله گندم هند از طریق چابهار به افغانستان رسید «فصل تازۀ روابط اقتصادی هند، ایران و افغانستان»

یک شنبه 21 عقرب 1396/

اولین محموله گندم هند که از طریق بندر چابهار ایران وارد افغانستان شده دیروز رسماً به مقام‌های افغانستان تحویل داده شد.
اولین محموله ۱۵ هزار تنی گندم هند که از طریق بندر چابهار به افغانستان رسیده، روز شنبه (۲۰ عقرب) طی مراسم ویژه در شهر زرنج مرکز ولایت mandegar-3نیمروز به مقام‌های افغان داده شد.
نصیراحمد درانی سرپرست وزارت زارعت و مالداری کشور در این مراسم که این محموله شامل ۱۵ هزار تن گندم است که در ۶۴۵ کانتینر از هند و از طریق بندچابهار وارد افغانستان شده است.
آقای درانی آغاز مبادلات تجارتی هند، ایران و افغانستان از طریق بندرچابهار را حیاتی خوانده، تاکید نمود که گشایش چابهار افغانستان را از محدودیت تجارتی و ترانزیتی با بازارهای جهانی بیرون خواهد ساخت.
حمید طهماسبی سرپرست وزارت ترانسپورت کشور نیز از کمک‌های دوستانه کشورهندوستان قدرانی کرد و بندر چابهار را دارای مزیت های مهم اقتصادی وترانزیتی برای تاجران افغان عنوان نمود.
آقای طهماسبی گفت:» بندر چابهار در مقایسه با بندر کراچی از نظرفاصله زمانی به تاجران افغان نزدیک‌تر بوده و پانصد تا یک هزار دالر امریکایی در هر کانتینر کاهش هزینه ترانزیت در بر خواهد داشت».
من‌پریت وهورا سفیر هند در کابل نیز در این مراسم با مهم دانستن آغاز عملی روابط بازرگانی هند با افغانستان از طریق بندر چابهارگفت که این بندر فصل تازه ای را در روابط بین دوکشور رقم خواهد زد.
وی افزود که مسیر چابهار از هند تا افغانستان به گونه‌ خودسرانه مسدود نخواهد شد و این مسیر افغانستان را به بازار جهانی وصل می‌کند.
وی تاکید کرد که کشورش متعهد است تا سه ماه آینده ۱۱۰ هزار تن گندم از طریق بند چابهار وارد افغانستان شود.
محمد رضا بهرامی سفیر ایران در کابل نیز با اشاره به عملی شدن توافق هند، ایران و افغانستان مبنی بر آغاز روابط تجارتی از طریق بندرچابهار،خواستارافزایش همکاری‌ها، بین سه این سه کشور شد.
آقای بهرامی گفت:» بندر چابهار فصل تازۀ همکاری را بین ایران، هند و افغانستان مساعد ساخته و این بندر می‌تواند همکاری‌های منطقه‌ای در موضوعات مختلف را افزایش داده و به سود اقتصاد و امنیت منطقه بیانجامد».
سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.
گفتنی است که هند در سال ۲۰۰۲ میلادی تعهد سپرده بود تا ۱٫۱ میلیون تن گندم به افغانستان کمک کند. در جریان سال‌های گذشته ۷۱۱ تن گندم از هند به افغانستان انتقال داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.