اولین محمولۀ صادراتی افغانستان عازم بندرچابهار شد

۵ حوت ۱۳۹۷

اولین محمولۀ صادراتی افغانستان از شهر زرنج ولایت نیمروز به بندر چابهار فرستاده شد تا از آنجا به هند منتقل ‌شود.
رییس حکومت وحدت ملی که دیروز برای افتتاح صادرات از طریق بندر چابهار به نیمروز رفته بود گفت که افغانستان با انتقال اولین محموله صادراتی از طریق بند چابهار، تغیر یک روایت را تمثیل و عملی کرده و تا یک سال دیگر میزان صادرات کشور به ۲ میلیارد دالر خواهد رسید.
mandegarوزارت تجارت و صنعت میزان صادرات امسال افغانستان را یک میلیارد دالر تشخیص کرده و آقای غنی گفت که با این محموله میزان صادرات کشور از یک میلیارد دالر بیشتر می‌شود.
آقای غنی می‌گوید: امروز افغانستان به معنی واقعی به قلب آسیا تبدیل شده و دیگر راه ابریشم یک افسانه نیست بلکه یک حقیقت است.
رییس حکومت وحدت ملی با بیان اینکه زبان وصل زبان اقتصاد است تاکید کرد که افغانستان امروز افغانستان دیروز نیست؛ بلکه مثال زنده تحرک اقتصادی و همکاری منطقه‌ای خواهد بود.
به گفتۀ غنی: ما سابقه چهارهزار ساله تجارت را درجهان داریم اما مانع اصلی این تجارت دولت‌های بی‌کفایت در افغانستان بوده‌اند.
آقای غنی نقش سکتور خصوصی را در رونق اقتصادی کشور مهم خواند و افزود: «فرق بین دولت سکتور خصوصی و ملت نیست بلکه هدفی پویایی اقتصادی افغانستان می باشد، بیاید این کشور را غنی بسازیم».
همچنین خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت افغانستان در این مراسم گفت که امروز افغانستان از محاصره اقتصادی بیرون شده و حمایت از سکتور خصوصی زیربنای اقتصاد کشور بوده و ملک را ازگدایی نجات می دهند.
رضا بهرامی سفیر ایران در کابل نیز در این مراسم گفت که محموله صادراتی افغانستان از بندر چابهار پیام مشارکت همکاری منطقه‌یی پرهیز از خشونت و تولید ثروت برای ملت و منطقه را با خود حمل می‌کند.
بندر چابهار دوسال پیش مشترکاً از سوی افغانستان، ایران و هند راه اندازی شد. مسوولیت عمده انکشاف این بندر را هند برعهده گرفته است. سفیر هند نیز در برنامۀ دیروز شرکت داشت و ضمن موثریت بندر چابهار بر افزایش تبادلات تجارتی سه کشور افغانستان، ایران و هند از طریق این بندر تاکید کرد.
چابهار، به لحاظ سیاسی و اقتصادی، ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مهمترین قطب‌های ترانزیتی در منطقه را دارا است و آگاهان بر این باور اند که این بندر می‌تواند سبب تغییرات شگرف در مناسبات سیاسی منطقه‌یی نیز شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.