اکثریت مهاجرین چانس دریافت پناهنده‌گی در اروپا ندارند

گزارشگر:دو شنبه 19 دلو 1394 ۱۸ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3تا به حال بیشتر مهاجرینی که از مسیر بالقان خود را به کشورهای اروپایی می‌رساندند مهاجران سوریه بودند. اما حالا شمار مهاجران سوریه کاهش یافته و همواره شمار بیشتر مهاجرین از کشورهای دیگر می‌آیند.
فشار سرازیری مهاجرین از مسیر بالقان به سوی اروپا در سال گذشته بیش از حد افزایش یافت. تا به حال روزانه هزاران انسان تلاش می‌کنند تا از ترکیه از طریق بحیره اژه به یونان و از آنجا به اتریش، آلمان و سویدن برسند. اما به نظر می‌رسد که شمار مهاجرینی که چانس واقعبینانه برای ماندن در اتحادیه اروپا را دارند کاهش می‌یابد.
روزنامه آلمانی «فرانکفورتر الگماینه سایتونگ» به استناد از کارمندان ارشد کمیسیون اتحادیه اروپا گزارش داده است که براساس ارزیابی این کمیسیون، ۴۰ درصد مهاجرینی که از مسیر بالقان می‌آیند، امید ناچیزی به دریافت پناهنده‌گی یا محافظت در اروپا دارند.
افزایش شمار افغان‌ها وعراقی‌ها
یکی از دلایل کاهش چانس پناهنده‌‍گی این است که همواره شمار متقاضیان پناهنده‌گی از کشور جنگ زده سوریه کاهش می‌‌آید. این نکته را اطلاعات جدید فرانتکس یا اداره حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا نیز روشن می کند که بر اساس آن، در ماه جنوری سال جاری فقط ۳۹ درصد مهاجرینی که از ترکیه به یونان رسیده اند آوارگان سوریه بوده اند، در حالی که در ماه سپمتبر سال قبل شمار آنها ۶۹ درصد بوده است.
یوهانس هان، کمیسار اتحادیه اروپا روز شنبه در حاشیه دیدار وزرای خارجه اتحادیه اروپا در امستردام گفت که بحران مهاجرت حالا با تشدید موج مهاجرت «ابعاد جدید و وسیع تری» یافته است.
براساس گزارش فرانتکس، به ویژه شمار مهاجران از کشورهای افغانستان و عراق افزایش یافته است.
چنانچه روزنامه «فرانکفورتر الگماینه سایتونگ» گزارش می‌دهد، شمار مهاجرین افغان از ۱۸ درصد در سال گذشته به ۲۴ درصد و مهاجرین عراقی از ۸ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته است. مهاجرین این دو کشور در مقایسه با آوارگان سوریه چانس کمتری برای دریافت پناهنده‌گی دارند.
یک بخش بزرگتری از مهاجرین از مغرب در شمال افریقا به شمار متقاضیان پناهنده‌گی افزوده می‌شود. این مهاجرین اساساً به عنوان مهاجرین اقتصادی دسته‌بندی می‌شوند.
شمار مجموعی مهاجرین رو به کاهش است
براساس گزارش این روزنامه، در ماه جنوری سال جاری، ۶۰ هزار و ۴۶۶ مهاجر از ترکیه به یونان آمده اند. به این ترتیب، به صورت اوسط روزانه حدود دو هزار مهاجر وارد قلمرو اتحادیه اروپا شده است در حالی که در ماه دسمبر سال گذشته این شمار ۳۵۰۰ تن و در ماه اکتوبر ۶۹۰۰ تن بود.
حکومت آلمان فدرال در نظر دارد که سه کشور مغرب در شمال افریقا را به عنوان کشورهای مبدای امن درجه بندی کند تا بتواند متقاضیان پناهنده‌گی از این کشورها را سریع تر از آلمان به کشورهای شان بفرستد. در این صورت اخراج مهاجرین از این کشورها نیز ساده تر می شود.
یک چنین برنامه‌یی را کابینه صدراعظم انگلا مرکل از چندی به این سو طرح ریزی کرده است. طرح این قانون که بخشی از بسته دوم پناهنده‌گی است، باید در پارلمان و شورای پارلمان آلمان فدرال تایید شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.