ایجـاد مناطق امن بـرای دولت و طالبـان در دستور کار شـورای صلـح نیست

گزارشگر:یک شنبه 3 سرطان 1397 ۲ سرطان ۱۳۹۷

سخنگوی شورای عالی صلح کشور می‌گوید که ایجاد مناطق امن و یا هم واگذاری مناطقی به مخالفان مسلح برای پیشبرد گفتگوهای صلح در بسته پیشنهادی حکومت و این شورا وجود ندارد.
mandegar-3ایجاد مناطق امن برای دولت و طالبان در دستور کار شورای صلح نیست
سخنگوی شورای عالی صلح کشور می‌گوید که ایجاد مناطق امن و یا هم واگذاری مناطقی به مخالفان مسلح برای پیشبرد گفتگوهای صلح در بسته پیشنهادی حکومت و این شورا وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ شمیم کتوازی والی پکتیا به تازگی گفته است که تلاش‌هایی جریان دارد تا این ولایت به عنوان یک منطقه امن و محلی برای گفتگوهای صلح میان گروه طالبان و حکومت افغانستان اعلام شود.
به گفته وی، در بخش جنوب‌ شرق کشور این صحبت‌‌ها از طریق بزرگان اقوام با افراد طالبان ادامه دارد. به گفته او، این بزرگان محلی بر دولت و مخالفان مسلح فشار آورده اند تا هر دو طرف شرایط خود را بیان کنند.
اما احسان‌الله طاهری سخنگوی شورای عالی صلح در مصاحبه با خبرگزاری جمهور گفت:» شورای عالی صلح حاضر است برای آغاز مذاکرات طالبان با حکومت دفتری را در هر نقطه کشور در اختیار این گروه قرار دهد».
آقای طاهری افزود:» اما موضوعی به نام مناطق امن و واگذاری این مناطق به مخالفان مسلح نظام در بسته پیشنهادی صلح افغانستان وجود نداشته و قابل قبول شورای عالی صلح نمی‌باشد.»
پس از آتش‌بس موقت میان حکومت و طالبان، جریان‌های خودجوش مردمی در ولایت‌های مختلف با راه اندازی گردهمایی‌ خواهان تمدید آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح شده‌اند. گفته می‌شود که شماری از فرماندهان میان رتبه و پایین رتبه طالبان نیز از این جریان‌ها مردمی حمایت کرده اند.
آقای طاهری از سویی هم اشتراک شماری از فرماندهان طالبان در گردهمایی‌های صلح خواهی را برای ایجاد صلح در افغانستان امیدوار کننده خواند. او افزود، ما از هر اقدام و حرکت مردم کشورمان که به صلح پایدار در کشور منجر شود استقبال می‌کنیم.
وی افزود:» شورای عالی صلح از گروه طالبان می‌خواهد که صدای صلح خواهی مردم کشور را لبیک بگویند و یا حداقل به صدای آن عده از نظامیان شان که از جنگ خسته شده اند و از طریق رسانه‌ها آواز صلح بلند کرده اند پاسخ مثبت بدهد و به مذاکرات صلح به رهبری افغانستان بپیوندد.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.