ایران به افغانستان: توافقنامۀ امنیتی را امضا نکنید

13 قوس 1392/

mandegarایران از افغانستان خواست تا موافقتنامۀ دو جانبه امنیتی با امریکا را امضا نکند. این موافقت نامه اجازه می‌دهد تا هزاران سرباز امریکایی و ائتلاف در افغانستان باقی بمانند.
وزارت خارجه ایران روز سه شنبه از دولت افغانستان خواست تا موافقتنامه امنیتی با امریکا را امضا نکند. ایران این درخواست را یک هفته پیش از سفر حامد کرزی به تهران بیان کرده است. حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان هرچند امضا موافقتنامه را تایید کرده، اما شرایط جدیدی را پیش کشیده است.
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران امضا و تایید موافقتنامه را برای منافع بلندمدت افغانستان کارآمد نمی‌داند». خانم افخم گفت که «ما فکر می‌کنیم تایید و اجرای موافقتنامه بر گرایش مسایل منطقه تاثیر منفی خواهد داشت».
ایران همواره مخالف امضای موافقت نامه امنیتی و حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بوده است. افغانستان و ایران حدود ۹۴۵ کیلومتر مرز مشترک دارند.
این در حالی است که ایالات متحده بر کرزی فشار وارد می‌کند تا موافقتنامه دو جانبه امنیتی را به زودترین فرصت امضا کند. حضور یا خروج بخشی از نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان به این موافقتنامه بستگی دارد. امریکا می‌گوید که در صورت امضای موافقت نامه برخی از نیروها پس از سال ۲۰۱۴، به منظور آموزش و نظارت بر اردو و پولیس افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند.
اخیرا لویه جرگه مشورتی افغانستان امضای توافقنامه دو جانبه امنیتی با امریکا را تایید کرد و از کرزی خواست تا آن را تا پایان سال میلادی امضا کند؛ اما رییس جمهور افغانستان شرط‌های جدید را پیش کشید و از امضای آن امتناع ورزید.
مرضیه افخم همچنان تایید کرد که حامد کرزی هفته آینده به تهران خواهد آمد. کابل هنوز این سفر را رسما تایید نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.