باران راکت از آسمان پاکستان در زمین ننگرهار/ وزارت داخله: خودسری نظامیان پاکستانی فوراً پایان یابد

چهارشنبه 16 جدی 1394/

در حالی که قرار است کمیته چهارجانبه افغانستان، پاکستان، امریکا و چین هفته آینده در مورد مذاکرات صلح گفت‌وگو کنند، نظامیان پاکستانی ۳۰۰ موشک به ولایت ننگرهار پرتاب کرده‌اند.
صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل حملات راکتی پاکستان را به شدت محکوم کرده و خواهان توقف آن بر mandegar-3مناطق سرحدی گردید.
وی گفت: «وزارت داخله راکت پراگنی نظامیان پاکستان را بالای مناطق نزدیک به خط دیورند شدیداً محکوم می‌کند؛ با تأسف که از چند وقت به این طرف این راکت پراگنی‌ها ادامه داشته بدون توقف و تقاضای ما هم این بوده تا این خود سری‌ها و اعمال غیر قانونی نظامیان پاکستان فوراً باید قطع شود.»
سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، گزارش‌های شان را در خصوص حملات راکتی نظامیان پاکستان با وزارت خارجه و شورای امنیت ملی افغانستان شریک ساخته اند.
در عین حال، نیلوفر عزیز عضو شورای ولایتی ننگرهار در این باره اظهار داشت: از دو هفته گذشته به این طرف نظامیان پاکستانی به ولسوالی‌های گوشته و لعل‌پور حملات موشکی انجام می‌دهند.
وی افزود: ولسوالی گوشته به دلیل اینکه نزدیک به مرز پاکستان است همواره تحت آتش نظامیان پاکستانی قرار دارد.
عزیز خاطرنشان کرد: اگر حکومت افغانستان نمی‌تواند مانع از پرتاب موشکهای پاکستانی به خاک این کشور شود، مردم ولسوالی‌های گوشته و لعل‌پور مجبور به ترک خانه‌ها و محل سکونت خود می‌شوند.
این عضو شورای ولایتی ننگرهار گفت: تا کنون خانواده‌های بسیاری به دلیل بی‌توجهی حکومت افغانستان و اصابت موشکهای پاکستان، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.
فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس ولایت ننگرهار نیز در این باره اذعان داشت: تاکنون گزارشی مبنی بر بروز تلفات جانی به خاطر اصابت موشکهای پاکستانی اعلام نشده، اما خسارتهای مالی هنگفتی به مردم محلی دو شهرستان مذکور وارد شده است.
وی تأکید کرد: بارها به دلیل حمله موشکی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان به وزارت داخله شکایت کرده‌ام، اما تاکنون این شکایتها نتیجه‌یی در بر نداشته است.
شیرزاد گفت: حکومت افغانستان باید به صورت دیپلماتیک این مشکل را برطرف کند تا بیش از این مردمی که در مناطق مرزی مشترک با پاکستان سکونت دارند در فصل زمستان مجبور به ترک خانه‌های خود نشوند.
گفته می‌شود از دو هفته گذشته تاکنون ۳۰۰ موشک از خاک پاکستان توسط نظامیان این کشور به مناطق مختلف ولایت ننگرهار پرتاب شده، اما حکومت افغانستان تاهنوز واکنشی نشان نداده است.
حملات موشکی پاکستان به خاک افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که مقامات اسلام‌آباد به دولت کابل متعهد شده بودند که برای بوجود آوردن صلح و ثبات با این کشور همکاری می‌کنند.
از آغاز سال ۱۳۹۳ شمسی تاکنون نزدیک به ۷۵۰۰ موشک از سوی نیروهای نظامیان پاکستانی به مناطق مرزی شرق افغانستان اصابت کرده که جان صدها غیرنظامی را از جمله زنان و کودکان گرفته است و افزون بر ۳هزار خانوار آواره شده‌اند.
باوجود افزایش حملات موشکی و مداخلات نظامی پاکستان در خاک افغانستان تاکنون هیچ اقدام جدی از سوی مقامات کابل در خصوص رسیده‌گی و برخورد با این موضوع صورت نگرفته است.
این در حالی است که مقامات امنیتی افغانستان بارها اعلام کردند که مدارک محکمی از مداخله سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در ناامنی‌های اخیر افغانستان در دست دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.