بازرس ویژۀ امریکا: بیـش از حـد به افغـانستان پـول پمپ کـردیم

گزارشگر:چهارشنبه 19 ثور 1397 ۱۸ ثور ۱۳۹۷

جان سوپکو، بازرس کل آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) اظهار کرد، حامیان مالی خارجی افغانستان این کشور را بیشتر از آنچه که بتواند پول‌ها را برای بازسازی جذب کند، مملو از پول می‌کند و این باعث بدتر شدن فساد و دامن زدن به درگیری در افغانستان شده است.
mandegar-3به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اظهارات جان سوپکو، بعد از آن مطرح شد که بانک جهانی در یک ارزیابی از نحوه مدیریت صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) انتقاد کرد.
سیگار دریافته که نظارت چندانی بر نحوه صرف کمک ۱۰ میلیارد دالری که ۳۴ کشور و آژانس خارجی از سال ۲۰۰۲ تاکنون به افغانستان اعطا کرده‌اند و اینکه این پول‌ها کجا هزینه شده وجود نداشته است.
همچنین بانک جهانی نیز گفته که قادر به ارزیابی دقیق تاثیر این پول‌ها نبوده است.
سوپکو به خبرگزاری فرانسه گفت: سوءمدیریت پول‌های صندوق بازسازی افغانستان نشان دهنده مشکلات کلی مربوط به کمک‌های چندین میلیارد دالری خارجی برای بازسازی افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون است.
او گفت: این گزارش یک هشدار برای جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود.
سوپکو گفت: ما فساد را از طریق ریختن پول بیش از حد با سرعت بیش از حد در یک کشور بیش از حد کوچک بدتر کرده‌ایم و نکته مهم این است که نظارت چندانی هم در کار نبوده است.
وی افزود: ما از همان اول فساد را نادیده گرفتیم و اعتنایی به مقام‌های فاسدی که به آنها پول می‌دادیم و همینطور جنگ سالاران و روسای خرده‌پایی که بعدا به شدت ثروتمند شدند، نداشته‌ایم.
وی تاکید کرد: یک چنین فسادی به طولانی‌تر شدن جنگ در افغانستان که در سال هفدهم است کمک می‌کند چراکه باعث تضعیف حمایت از دولت افغانستان و تضعیف روحیه نیروهای نظامی این کشور که جنگیده و جانشان را از دست می‌دهند، می‌شود.
اخیرا سیگار در گزارش سه ماهه خود گفته که تعداد نیروهای امنیتی افغانستان کاهش چشمگیری داشته در حالی که کنترل شبه‌نظامیان طالبان و دیگر شبه‌نظامیان بر این کشور افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.