بازگشایی کنسولگری پاکستان در ننگرهار

گزارشگر:دو شنبه 16 میزان 1397 ۱۵ میزان ۱۳۹۷

mandegar-3کنسولگری پاکستان که از حدود یک ماه پیش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بسته شده بود، دیروز دوباره به کارش آغاز کرد.
عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، به بی‌بی‌سی گفت که براساس توافق میان وزارت خارجه افغانستان و مقام‌های کنسولگری پاکستان، کنسولگری پاکستان از امروز{دیروز} صدور ویزا برای اتباع افغانستان را در این ولایت از سر گرفته است.
یک ماه پیش سفارت پاکستان در کابل اعلام کرد که کنسولگری این کشور در شهر جلال آباد را به دلیل «دخالت» حیات الله حیات، والی ننگرهار در امور اجرایی کنسولگری، می‌بندد.
آقای حیات در آن زمان مدعی شده بود که «رشوه و فساد» در کنسولگری پاکستان وجود دارد و روزانه »صدها هزارافغانی رشوه گرفته می‌شود». سفارت پاکستان این اظهارات را «بی‌اساس و مغرضانه» خوانده بود.
از حیات‌الله حیات، والی ننگرهار نقل قول شده که او در امور داخلی کنسولگری مداخله نکرده ولی تسهیلاتی را برای مراجعین در اطراف کنسولگری ایجاد کرده که «جلو رشوه» گرفته شده ‌است.
مقام‌های محلی گفته‌اند که قرار است بعد از این برای یک هزار و ۸۰۰ نفر روزانه ویزا صادر شود، در حالی که قبلاً از این به یک هزار و ۵۰۰ نفر روزانه ویزا صادر می‌شد.
کنسولگری پاکستان در شهر جلال‌آباد نیز برای صدها شهروند ولایت‌های شرق افغانستان ویزا صادر می‌کند، در یک ماه گذشته بسته شدن کنسولگری پاکستان باعث مشکلات زیادی برای ساکنان ولایت‌های شرقی افغانستان شده بود.
برای بازگشایی مجدد کنسولگری پاکستان وزیران خارجه افغانستان و پاکستان نیز قبلاً با هم گفت‌وگو کرده بودند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.