باشنده‌گان بهسود به حکومت: به بازی سیاسی منازعات کوچی و ده‌نشین در میدان وردک پایان دهید

۲۳ ثور ۱۳۹۸

باشنده‌گان ولسوالی‌های بهسود ولایت میدان وردک یک روز پس از حملۀ تهاجمی گروه طالبان که گفته می‌شود در هماهنگی با کوچی‌ها در بهسود صورت گرفته، خواهان ختم دایمی منازعات کوچی- ده نشین در این ولایت شدند.
دو روز پیش ده‌ها تن از جنگجویان گروه طالبان به منطقه کج‌آب ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک حمله کردند که در نتیجه آن دستکم ۶ نفر کشته شده‌اند.
mandegarگروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته است اما باشنده‌گان ولسوالی‌های بهسود و شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان و شورای ولایتی میدان وردک مدعی هستند که این حمله طالبان با هماهنگی و حمایت کوچی‌هایی که هرازگاهی در بهسود حضورمی‌یابند صورت گرفته است.
حسین علی بلیغ عضو شورای ولایتی میدان وردک، دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت که شنبه شب این هفته حوالی ساعت ۱۲ شب، ده‌ها تن از اعضای گروه طالبان با هماهنگی و حمایت ملا باران و ملا گلاب دو تن از قوماندان‌های کوچی‌ها در منطقه کج‌آب ولسوالی بهسود حملات تهاجمی انجام داده‌اند.
او گفت در این حمله که به گونه غافل‌گیرانه صورت گرفته دستکم شش تن از نیروهای خیزش مردمی کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند که جسدهای شان تاکنون در محل درگیری باقی مانده است.
همچنان غلام حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان گفت که فرماندهان گروه طالبان از ولسوالی چک میدان وردک برای انجام این حمله مسافت طولانی را در حالی طی کردند که بدون همکاری کوچی‌ها طی این مسافت ممکن نبود.
آقای ناصری گفت که حملۀ دو روز طالبان که در همکاری با برخی قوماندانان کوچی در ولسوالی بهسود صورت گرفت، در جمع حملاتی شامل می‌شود که همه ساله شماری زیر نام کوچی در دو ولسوالی بهسود میدان وردک حضور یافته و به تاراج اموال ده‌نشینان می‌پردازند.
او افزود که این حملات سالانه ۱۵ تا ۲۰ نفر از باشنده‌گان محل قربانی گرفته و میلیون‌ها افغانی بر زراعت روستا نشینان ولسوالی‌های بهسود خسارت وارد می‌کند.
او حکومت را به بی‌توجهی در تأمین امنیت دو ولسوالی بهسود متهم کرده اظهار داشت که حملات گروه‌های موسوم به کوچی در سال‌های اخیر در حالی ادامه یافته است، که دو تیم شامل در حکومت برای حل دایمی منازعات کوچی و ده‌نشین تعهد کرده بودند.
تیم انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری محمداشرف غنی درگیر و دار کمپاین‌های انتخاباتی سال ۹۳ تعهد کرده بود که منازعات کوچی و ده‌نشین در هزاره‌جات را به گونه ریشه‌ای حل خواهد کرد، با وجود این رییس‌جمهور در اوایل حکومت بر منع ورود کوچی‌ها در هزاره‌جات تا حل ریشه‌سی عوامل منازعات تأکید داشت.
اما آقای ناصری تأکید کرد که بر خلاف فرمان رییس‌جمهور، در سال‌های اخیر کوچی‌ها و گروه‌های مسلح موسوم به کوچی در دو ولسوالی بهسود حضور یافته و با باشنده‌گان محل درگیر می‌شوند.
او تأکید کرد که ساختار تشکیلاتی و ترکیب کمیسیون حل منازعات باید بازنگری شده و منازعات کوچی و ده‌نشین در میدان وردک که هم اکنون به یک موضوع سیاسی بدل شده است باید به گونه ریشه‌ای حل شود.
همچنان محمدباقر سعیر، آگاه امور سیاسی در این نشست مدعی شد که حمله اخیر طالبان در منطقه کج‌آب ولسوالی بهسود میدان وردک در چارچوب یک پلان استخباراتی که در پاکستان طرح شده و از سوی گروه طالبان به پیش برده می‌شود صورت گرفته است.
به گفتۀ او، در چارچوب این پلان قرار است شاه‌راه نمبر دوم میدان وردک و ولسوالی‌های بهسود از سوی گروه طالبان ناامن ساخته شوند.

وی از نهادهای امنیتی خواست که برای جلوگیری از ناامن شدن این مناطق تدابیر جدی روی دست گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.