بامیان، عضو شبکۀ شهرهای خلاق جهان شد

سه شنبه 24 قوس 1394/

mandegar-3ولایت بامیان عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد/یونسکو شد.
داشتن قدمت تاریخی، آثار باستانی، فرهنگ بومی و صنایع دستی از معیارهای عضویت در این شبکه است.
۴۷ شهر از ۳۳ کشور دنیا از سوی کمیته اعضای سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد یا یونسکو به عنوان شهرهای خلاق دنیا پذیرفته شده اند.
مسئولان سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد می‌گویند بامیان تنها شهر از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه است که به این عنوان دست یافته است.
سارا نوشادی، از مسئولان دفتر یونسکو در کابل به بی‌بی‌سی گفت انتخاب شهرهای خلاق دنیا به تازگی صورت گرفته است.
او گفت: «از نظر اقتصادی بسیار مهم است. بامیان به خاطر داشتن مناطق تاریخی شامل لیست میراث های فرهنگی جهان است و اکنون به خاطر فرهنگ زنده بامیان، عضو شبکه شهرهای خلاق است. این به اقتصاد بامیان کمک می‌کند و در واقع شروعی است برای این که بامیان مرکز کانون خلاق در افغانستان باشد و خیلی ها درآمدشان از همین صنایع خلاق است.»
مسوولان محلی نیز انتخاب شدن این ولایت را به عنوان یکی از شهرهای خلاق دنیا با اهمیت می‌دانند.
کبیر دادرس، رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان، می‌گوید توسعه روابط فرهنگی میان شهرهای خلاق دنیا برای بامیان اهمیت خاص دارد.
او افزود که عضویت بامیان در این شبکه تاثیرات مثبتی بر صنعت گردشگری این ولایت خواهد داشت.
بامیان به دلیل داشتن آبده‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری پیش ازین به عنوان پایتخت فرهنگی سارک یا سازمان همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۵ میلادی انتخاب شده بود.
ولایت بامیان از ولایات نسبتا امن به شمار می‌رود. تلاش ها برای توسعه فرهنگ بومی در این ولایت در سال‌های اخیر چشم گیر بوده است. برگزاری جشنواره‌های راه ابریشم، برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی و غذاهای محلی برای انتخاب شدن بامیان به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان نقش مهم داشته است.
با وجود همه این پیشرفت‌های فرهنگی اما در زندگی مردم عادی تغییر قابل ملاحظه نیامده است. هنوز هم فقر اقتصادی پای کودکان و زنان را به کارهای شاقه مانند دهقانی و مالداری می‌کشاند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.