با وجود اخلال‌گری برخی نماینده‌گان چهار وزیر استیضاح شدند

۱۲ حمل ۱۳۹۲

با وجود اخلال‎گری و مخالفت شماری از نماینده‎گان، چهار وزیر کابینۀ رییس‌جمهور کرزی به دلیل مصرف نکردن بودجه توسعه‌یی وزارت‌خانه‌های‌شان از سوی مجلس، استیضاح شدند.
قرار است در مجموع ۱۱ وزیر کابینه که بیش از ۵۰ درصد بودجه توسعه‌یی سال ۱۳۹۰ را مصرف نکرده اند، در پارلمان پاسخگو باشند.
وحیدالله شهرانی وزیر معادن، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد، انوارالحق احدی وزیر تجارت و صنایع و سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ روز دوشنبه به مجلس حاضر شده و دلایل مصرف کمتر از ۵۰ درصد بودجه را تشریح کردند.
در ابتدا شماری از نماینده‌گان، جلسه عمومی را به بهانه‌های مختلف اخلال می‌کردند. اما جدیت بیشتر وکلا سبب شد تا جلسه استیضاح برگزار شود. نظیفه ذکی، نماینده کابل گفت: «امروز باید استیضاح صورت بگیرد. اما تعدادی از وکلا قراردادها را گرفته و شماری دیگر وکیل مدافع شده اند. این‌‎ها اخلال می‌کنند و نمی‌خواهند استیضاح صورت گیرد.»
نماینده‌گان مردم می‌گویند، به دلیل بی‌کفایتی وزیران کابینه، سالانه میلیون‌ها دالر بودجه توسعه‌یی بدون مصرف باقی می‌ماند. آن‌ها تاکید کردند که افغانستان در حال حاضر در محور توجه جامعه جهانی قرار دارد و کمک‌هایی که به این کشور می‌شود نباید به دلیل ناتوانی‌ها و بی‌کفایتی‌های وزیران هدر برود.
دلایل وزیران
اما وزیران حاضر در جلسه استیضاح از مصرف بودجه دفاع کرده و کم کاری در این زمینه را رد کردند. عبدالهادی ارغندیوال گفت، این وزارت پولی را مصرف نکرده که برای استخدام مشاوران خارجی در نظر گرفته شده بود. او گفت که این پول به خزانه دولت برگشته است.
وحیدالله شهرانی وزیر معادن نیز از مصرف بودجه دفاع کرد و گفت عاید این وزارت نسبت به سال‌های گذشته به مراتب بیشتر شده است: «مصرف وزارت معادن از بابت بودجه انکشافی ۵۳٫۷ فیصد است. تعهداتی که کشورهای بین‌المللی کرده بودند بنا به مشکلات خودشان پرداخت کرده نتوانستند. این مساله هم در مکتوب ضمیمه شده است.»
وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز از مصرف بودجه در وزارت خانه‌اش دفاع کرد. او گفت که به دلیل نپرداختن پول از سوی بانک جهانی بخشی از برنامه‌های توسعه‌یی این وزارت در سال ۱۳۹۰ تکمیل نشد. او در ادامه گفت: «از پولی که برای مقاصد انکشافی در سال ۱۳۹۰ داده شده بود. وزارت ۶۸ درصد این پول را مصرف کرد.»
سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت، در بازسازی مکان‌ها و آثار تاریخی بیشترین تلاش را به خرج داده و چندین آبده تاریخی را ترمیم کرده است.
آقای رهین گفت وزارت اطلاعات و فرهنگ وظایفش را به خوبی انجام داده است: «هفت میلیون دالر یکی و لک‌ها میلیون دالر در زمینه‌های مختلف از سمینارهای اسلامی تا نشر کتاب تا بناکردن آبدات تاریخی، ما از جیب خارجی خرج کردیم که به مراتب از بودجه انکشافی ما بالاتر بوده است.»
قرار است در ابتدا تمام ۱۱ وزیر کابینه رییس‌جمهور کرزی که کمتر از ۵۰ درصد بودجه شان را مصرف کرده در پارلمان استیضاح شوند و در اخیر برای آن‌ها صندوق گذاشته شود.
در صورتی که این تعداد از وزیران نتوانند دلایل قناعت بخشی در پارلمان ارایه کنند، از سوی نماینده‌گان مردم صلب صلاحیت خواهند شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.