بحران امنیتی در فاریاب نیـروهای تـازه‎نفـس فرستـاده شـدنـد

/

سه شنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۴

 

پیشروی طالبان در ولایت فاریاب انتقادهای جدی را برانگیخته است. نماینده‎گان فاریاب در پارلمان گفته‌اند که طالبان ۶۰ تن از نیروهای مردمی را سر بریده اند. اما وزارت داخله این رقم را تایید نمی‌کند.
پیشروی طالبان در ولایت فاریاب انتقادهای جدی را برانگیخته است. نماینده‎گان فاریاب در پارلمان گفته‌اند که طالبان ۶۰ تن از نیروهای مردمی را سر بریده اند. اما وزارت داخله این رقم را تایید نمی کند.
mnandegar-3مقام‌های محلی ولایت فاریاب در هفته جاری بارها هشدار دادند که صدها تن از جنگجویان طالبان بر ولسوالی المار این ولایت حمله کرده و سه هزار خانواده عملاً در محاصره این گروه قرار دارد. این مقام‌ها گفتند در صورتی که نیروهای کمکی اضافی به محل فرستاده نشوند، طالبان انتقام‌گیری خواهند کرد و این ولایت شاهد یک فاجعه خواهد بود.
طالبان در ولسوالی‌های قیصار، المار و شیرین تگاب فاریاب حضور گسترده دارند و هر از گاهی حملات تهاجمی را علیه نیروهای دولتی و پولیس ملی به راه می‌اندازند.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که ۶۰ تن از نیروهای مردمی در ولایت فاریاب توسط طالبان سر بریده شده اند، گفت: «متاسفانه که در جنگ فاریاب به مردم تلفات رسیده است. نمی‌توانم روی آمار مشخص گپ بزنم تا که آمار موثق به ما برسد. اما این را تایید می‌کنم که مردم فاریاب با مشکل روبرو هستند و ما کوشش می‌کنیم که این مشکل رفع شود.»
سخنگوی وزارت داخله تایید کرد که ۲۰ تن از سربازان مقاومت مردمی در فاریاب به دست طالبان اسیر شده اند ولی او گفت که ماموران پولیس در میان افراد اسیر شده نیستند.
نماینده‎گان فاریاب گفته‌اند که هرچه زودتر باید نیروهای اردو و پولیس در ولسوالی‌های ناامن ولایت جابجا شوند و از سقوط ولسوالی‌ها جلوگیری کنند. صدیقی گفت که قبلاً نیرو فرستاده شده و تلاش می‌شود تا ولسوالی‌های فاریاب از وجود شورشیان پاکسازی شوند: «از روز پنجشنبه به این‌سو ما نیرو اعزام کرده‌ایم. بهترین نیروهای پولیس ملی به فاریاب فرستاده شده اند و در برابر تهدیدات مبارزه می‌کنند. ما تلاش می‌کنیم که در کنار پولیس اردو نیز سهم بگیرد. در حال حاضر دو هلیکوپتر اردو نیز در فاریاب مصروف بمباران هستند.»
آقای صدیقی گفت نیروهای ویژه به صورت بی‌سابقه‌یی در فاریاب اعزام شده و وزارت داخله در هیچ ولایتی به این اندازه از نیروهای خاص پولیس استفاده نکرده بود. نیروهای ویژه مجهزترین نیرو در پولیس است و این نیروها در پیچیده‌ترین عملیات‌ها شرکت می‌کنند.
در همین حال ریاست امنیت ملی با نشر اعلامیه‌یی گفته است که ۳۴ تن از تروریستان در فاریاب به شمول دو تن از سران طالبان در نتیجه عملیات امنیتی کشته شده‌اند.
عملیات در ننگرهار
وزارت داخله می‌گوید دو عملیات در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به منظور نابودی جنگجویان طالبان و داعش نیز راه اندازی شده است.
صدیقی گفت: «شب گذشته در عملیات هوایی که از طرف متحدین ما صورت گرفت، شمار زیادی از تروریستان داعش و طالبان ازبین رفته‌اند. ما شب گذشته دو عملیات ویژه داشتیم، یکی حمله هوایی و دیگری حمله پولیس ملی افغانستان بود تا تروریستان نتوانند ابتکار عمل را در دست بگیرند.»
حکومت افغانستان فعالیت داعش در ننگرهار را جدی گرفته و در دو هفته اخیر ده‌ها جنگجوی داعش به شمول دو تن از سران این گروه در ننگرهار کشته شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :