برخورد دوگانه در حکومت محلی پروان قابل تحمل نیست

گزارشگر:سه شنبه 24 دلو 1396 ۲۳ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3صدها باشنده دره غوربند ولایت پروان از آنچه که برخورد دوگانه حکومت محلی این ولایت می‌خوانند به شدت انتقاد کرده و تاکید می‌کنند که دیگر این گونه برخورد‌ها را تحمل نخواهند کرد.
صدها تن از باشندگان ولسوالی‌های چهارگانه دره غوربند ولایت پروان، روز دوشنبه (۲۳ دلو) با والی جدید این ولایت در مقر ولایت دیدار کردند.
در این دیدار، محمد الله گل مجاهد به نمایندگی از مردم غوربند از گسترش فعالیت طالبان در دره غورند انتقاد کردند.
آقای مجاهد همچنین حکومت محلی ولایت پروان را به برخورد دوگانه با باشندگان این ولایت متهم کرد.
وی افزود:» افرادی به قصد به نام طالب، طالب سازی کرده و امنیت غوربند را برهم می‌زنند تا پروژه‌های انکشافی در این منطقه تطبیق نشود، این افراد به نفع شخصی خودشان و شرکت‌های شان کار می‌کنند و به دیگر شرکت‌ها اجازه کار نمی‌دهند.
این باشنده منطقه غوربند پروان از کسی نامی نگرفت اما تاکید کرد که یکی از دلایل انکشاف نامتوازن در غوربند، حضور چنین افرادی می‌باشد.
آقای مجاهد گفت:» شاگردها در دره خشکی و سیدان مکتب ندارند و در فضای باز و روی خاک درس می‌خوانند، کمبود کلینیک در غوربند وجود دارد».
وی تاکید کرد:»برخورد دوگانه در ادارات دولتی پروان وجود دارد، غوربندی‌ها در ادارات دولتی راه پیدا کرده نمی‌توانند، ساعت‌ها سپری می‌شود، در شفاخانه تا مریض ما سر و صدا نکند داکتر بخاطر تداوی آنها نمی‌یایند، موتروانان ما ایستگاه ندارد، مردم غوربند ایستگاه ندارد ترافیک هر روز یک جا را ایستگاه مشخص می‌کند».
به گفته وی، ولسوالی شیخ علی دره غوربند هم اکنون ولسوال ندارد و ولسوالی سرخ‌پارسا نیز فرمانده پولیس ندارد.
این باشنده دره غوربند مدعی شد که شماری از باشندگان این منطقه از سوی نیروهای امنیتی بدون اسناد و شواهد به جرم اعمال تخریبی بازداشت می‌شوند.
شمس الدین مراد یکی دیگر از باشندگان دره غوربند نیز حکومت محلی را متهم به رفتار تبعیض آمیز با مردم غوربند کرد و گفت:» درسال جاری گفته می‌شود که ۷۲ مکتب در پروان ساخته شده است اما در غوربند هیچ مکتبی ساخته نشده، شاگردهای ما در سر سنگ می‌نشیند و در فضای باز درس می‌خوانند».
در همین حال مسوولان حکومت محلی ولایت پروان، مشکلات در دره غوربند را می‌پذیرند و تاکید می‌کنند که یگانه راه حل مشکلات غوربند تامین امنیت این منطقه می‌باشد.
فضل الدین عیار والی جدید پروان نیز در این دیدار طالبان را برادر خطاب کرد و آنان را به صلح فرا خواند.
آقای عیار؛ تحلویحاً مردم دره غوربند را به همکاری با طالبان و دست داشتن در ناامنی‌ها متهم کرد و از آنان خواست تا با حکومت همکاری کنند.
وی گفت:» دوستانی که او طرف هستند برادر ما هستند، هیچ ما تیغ برآنها نمی‌کشیم ، ما خودم دست بکار شویم، چرا ما امنیت خوب را نیاوریم، چرا موتر در مسیر راه دور داده شود، چرا مردم اذیت شوند، کار است که خود ما و شما قوم‌های ما و شما و متحدین ما و شما و دوستان ما و شما می‌کنند».
وی به مردم غوربند وعده سپرد که به تمامی مشکلات آنان رسیدگی خواهد شد.
گفتنی است که دره غوربند از مرکز ولایت پروان ۱۰۲کیلومتر فاصله دارد، در ولسوالی‌های چهارگانه این منطقه، ۶۱۷ هزار نفر زندگی می‌کنند.
جنگ چندین ساله در دره غوربند ولایت پروان تاثیر ناگوار بر زندگی مردم محل گذاشته است و مردم این منطقه از بازسازی و پروژه های توسعه یی محروم مانده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.