برخی اعضای مجلس: مردم نگرانِ برگزاری انتخابات تقلبی و خیالی ‌اند

گزارشگر:محمد هارون مجیدی ۲۱ اسد ۱۳۹۲

شماری از اعضای مجلس نمایده‏‎گان از افزایش نا امنی‎ها در کشور ابراز نگرانی کرده و می‎گویند که اگر اوضاع امنیتی همین‌گونه ادامه یابد، امکان برگزاری انتخابات دموکراتیک، فراگیر و شفاف وجود ندارد.

آن‎ها می‎گویند که مردم در مناطق مختلف کشور از برگزاری یک «انتخابات تقلبی و خیالی» به شدت نگران هستند.
هرچند نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات وعده سپرده‎اند و عملیات‎هایی را برای پاک‎سازی مناطق مختلف کشور از وجود مخالفان مسلح راه‎اندازی کرده‎اند، اما نماینده‎گان مردم می‎گویند که این عملیات‎ها نمایشی است و به هدف سرکوب طالبان انجام نمی‎شود.
داکتر نقیب‌الله فایق عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «با نزدیک‌شدن زمان برگزاری انتخابات، واقعاً تهدیدهای امنیتی زیاد شده است و عملیات‌هایی که هم برای سرکوب گروه‌های شورشی صورت می‌گیرد، نمایشی است؛ به گونۀ مثال در چند روز گذشته گفته شد در عملیاتی در فاریاب سیزده تن از اعضای طالبان کُشته شده است، اما قرار اطلاعاتی که ما از مردم محل گرفته‌ایم در این عملیات حتا دو تن از طالبان هم از بین نرفته‌اند. دیده می‌شود که این عملیات ظاهری است و هیچ گونه نیتی برای از میان برداشتن آن‌ها (گروه طالبان) وجود ندارد و یا هم حکومت نمی‌تواند این گروه را سرکوب کند.»
این عضو مجلس با اشاره بر این‌که تأمین امنیت از لحاظ روانی بالای کسانی که رأی می‌دهند، تأثیر فراوان داشته می‌گوید: «این نا امنی‌ها قصداً و برنامه‌ریزی شده از طرف حلقاتی در داخل و بیرون از حکومت صورت می‌گیرد، تا ساحاتی را نا امن بسازند که در آن‌جا یا انتخابات صورت نگیرد و یا یک انتخابات نمایشی باشد و آن‌ها برنامه‌یی را که دارند عملی سازند.»
آقای نقیب‌الله فایق می‌افزاید که در این برنامه‌ریزی‌ها دو دسته وجود دارد: یکی کسانی هستند که اصلاً تمایل ندارند تا انتخابات برگزار گردد و دستۀ دوم هم کسانی هستند که با دامن‌زدن به نا امنی‌ها می‌خواهند تا در مناطقی‌که شخصِ مورد نظرِشان رأی نیاورد، با معاملۀ پولی، حاکمان محلی و فرماندهان محلی را وادار بسازند تا صندوق‌ها را مانندِ گذشته پُر از رأی کنند.
.این عضو مجلس همچنان تصریح کرد: «افغانستان در همۀ موارد متأثر از کشورهای همسایۀ خود است، انتخاباتی که در پاکستان و ایران صورت گرفت، مردم ما را هم باورمند به تغیر ساخت در کنارِ این با توجه به این‌که تیم حاکم محبوبیت خود را در میان مردم از دست داده است و مردم علاقه‌مندِ یک تیم و مدیریت جدید هستند و پیش از این نیز با همۀ چالش‌های موجود مردم از این پروسه حمایت کرده اند، بناً من باور دارم که مردم به طرف صندوق‌های رأی خواهند رفت و در این انتخابات شرکت خواهند کرد.»
در این حال، شکیبا هاشمی عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز در سخنانی با روزنامۀ ماندگار می‌گوید که نگرانی‌ها نسبت به آماده‌گی برای برگزاری یک انتخابات عادلانه و شفاف زیادتر است و مردم هم نگران این موضوع هستند.
این عضو مجلس گفت: «در سراسر افغانستان به‌ویژه در جنوب کشور نگرانی‌های زیادی از یک انتخابات پُر از تقلب و خیالی وجود دارد. به گونۀ مثال در چند روز گذشته شاهد بودیم که در ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار کارت‌های زیاد رأی دهی سرقت شدند که این موضوع هم برای انجام تقلب در انتخابات آینده برای کسانی که تقلب می‌کنند، سخت کمک می‌کند.»
این عضو مجلس با اشاره به زمانِ کوتاهی که برای برگزاری انتخابات مانده است می‌افزاید که در چنین شرایطی طرح ساختن هیچ‌گونه کمکی را برای برداشتن موانع انجام نمی‌دهد، دولت باید تلاش بیشتر کند تا در ساحاتی که امنیت وجود ندارد در آن‌جا امنیت گرفته شود.
خانم هاشمی می‌افزاید: «با وجود این چالش‌ها احتمال این نیز می‌رود تا خانم‌ها که نیمی از جامعه را در بر دارند از ترس قطع انگشتان دست و بریدن گوش‌های‌شان، در این پروسه شرکت نکنند و این موضوع صدمۀ بزرگی را بر پیکر فراگیری این پروسه وارد خواهد کرد؛ حضور کم‌رنگ مردم در انتخابات گذشته و از ترس این تهدیدها دلیلی بر این مسأله است، در این صورت انتخابات هیچ معنی نخواهد داشت.»
این عضو مجلس می‌گوید که اعضای جدید کمیسیون انتخابات تجربۀ کافی برای برگزاری انتخابات ندارند و این موضوع نیز یکی از نگرانی‌های مردم افغانستان است.
او می‌افزاید که مردم با وجود همۀ این چالش‌ها ارادۀ اشتراک در انتخابات را دارند و در روز انتخابات پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.
با وجود این همه نگرانی‌هایی که وجود دارد اعضای کمیسیون انتخابات می‌گویند که در هر شرایطی، انتخابات سال آینده را در وقت معین آن برگزار خواهد شد.
مسوولان در این کمیسیون می‌گویند که آن‌ها از تمامی گزینه‌ها برای راه‌اندازی انتخابات شفاف استفاده می‌کنند و چالش‌هایی را که در انتخابات‌های گذشته با آن مواجه بوده‌اند، رفع خواهند کرد.
کمیسیون انتخابات از نیروهای امنیتی خواسته که زمینۀ برگزاری یک انتخابات شفاف و دموکراتیک را فراهم سازند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.