برژینسکی تیوریسن امریکایی درگذشت

گزارشگر:یک شنبه 7 جوزا 1396 ۶ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3زبیگنیو برژینسکی مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده امریکا به عمر ۸۹ سالگی درگذشت. او از جمله برای بیرون کشیدن قطعات اتحاد شوروی سابق از افغانستان تلاش کرده بود.
میکا، دختر برژینسکی، در شبکه های اجتماعی خبر داد که پدرش در آرامش تمام چشم از جهان پوشید. میکا جزئیات بیشتری در مورد دلیل مرگ پدرش ارائه نکرده است.
زبیگنیو برژینسکی به عنوان مهاجر به ایالات متحده امریکا رفته بود و به بلندترین حلقات سیاسی راه یافت. او که با سیاست اتحاد جماهیر شوروی پیشین خوب آشنا بود، به شمار زیادی از رؤسای جمهور ایالات متحده امریکا مشوره می‌داد.
برژینسکی متولد پولند در ابتداء مشاور لیندن جانسن رئیس جمهور ایالات متحده بود. او بعدها به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور جیمی کارتر کار می‌کرد.
برژینسکی همچنان در موقعیت‌های مختلف برای رؤسای جمهور جان اف کندی، رونالد ریگن و جورج بوش کار کرده بود.
از بزرگ ترین چالش های حرفه ای او از جمله رویداد گروگان گیری کارکنان سفارت ایالات متحده امریکا در تهران پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹، و همچنان تهاجم شوروی به افغانستان بودند.
برژینسکی در سال ۲۰۰۸ در مصاحبه‌یی با دویچه وله هشدار داد که غرب نباید اشتباهات اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان را تکرار کند.
زبیگنیو برژینسکی به تاریخ ۲۸ مارچ ۱۹۲۸ در وارسا به دنیا آمد. پدرش یک دیپلومات بود. برژینسکی دوران کودکی خود را، پیش از اینکه خانواده اش به دلیل کار پدرش به کانادا برود، در فرانسه و آلمان سپری کرده بود.
هنگامی که حکومت پولند پس از پایان جنگ دوم جهانی متحد مسکو گردید، خانواده برژینسکی در غرب باقی ماند. زبیگنیو برژینسکی در سال ۱۹۵۸ تابعیت ایالات متحده امریکا را کسب کرد.
او بسیار زود به عنوان یکی از کارشناسان برجسته غربی در سیاست اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی ترقی کرد. برژینسکی به سیاست شوروی وقت به دیده شک می‌نگریست.
پس از آنکه مدت کار برژینسکی با کارتر به پایان رسید، او در مرکز جورج تاون برای مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن کار می نمود و در دانشگاه جانز هاپکینز سیاست خارجی ایالات متحده امریکا را تدریس می‌کرد.
وقتی اتحاد جماهیر شوروی با سرعت و به گونه غیرمترقب از هم پاشید، برژینسکی در سال ۱۹۹۰ در پولند مدت کوتاهی به عنوان رئیس جمهور جدید مورد بحث بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.