بریتانیا: زندانیان را به حکومت افغانستان می‏‎سپاریم

۱۷ جوزا ۱۳۹۲

بریتانیا گفته است انتقال زندانیان افغان از پایگاهی در جنوب افغانستان را به نهادهای دولتی این کشور شروع می‌کند. قرار است این زندانیان به زندان زیر رهبری حکومت افغانستان در ولایت پروان انتقال داده شوند.
انتقال این زندانیان به زندان‌های زیر کنترول دولت افغانستان در ماه نومبر سال گذشته از ترس این که مبادا مورد بدرفتاری قرار بگیرند، متوقف شده بود. وزارت دفاع بریتانیا گفته است که حدود ۹۰ تن در پایگاه نیروهایش در هلمند زندانی اند.
وزارت دفاع بریتانیا روز پنج شنبه گفت که این زندانیان به زندان دولتی افغانستان در ولایت پروان انتقال داده می‌شوند. این وزارت گفته است که به «جوانب ذی علاقه» اطلاع داده شده است که انتقال این زندانیان بعد از ۲۱ روز از سرگرفته می‌شود.
یک هفته پیش وکلای مدافع زندانیان مدعی شده بودند که بریتانیا این ۹۰ زندانی را به صورت غیرقانونی در پایگاه عمده اش در “کمک بسشن” در جنوب افغانستان نگهداری می کند. فلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا این اتهام را رد کرده است.
وزیر دفاع بریتانیا گفته است که زندانی کردن این افراد قانونی بوده است. به گفته او، بازداشت شده ها مظنون به جرایمی مانند قتل سربازان بریتانیایی و بمب گذاری های کنار جاده ای بوده اند.
فلیپ هاموند روز پنج شنبه گفت که حالا “راه محفوظ انتقال این زندانیان به بازداشتگاه افغانستان” پیدا شده است. او گفت: «من بسیار امیدوار استم که بیش از این دیگر در محاکم بریتانیا با موانع قانونی برنخوریم که مانع انتقال این زندانیان گردند و ما را مجبور بسازند که آنان را حتی برای مدت های طولانی تری نگه داریم».
وزیر دفاع بریتانیا افزود: «زندان پروان را اردوی ملی افغانستان اداره می کند که توسط نیروهای امریکایی آموزش دیده و رهنمایی شده اند و از جانب آن سازمان های بشری که اوضاع را نظارت می کنند، گزارش های مثبتی رسیده است».
سربازان بریتانیایی که جزو نیروهای بین المللی کمک به امنیت (آیساف) در افغانستان می باشند، می توانند افراد مظنون را تا ۹۸ ساعت زندانی کنند. هرچند «در شرایط استثنایی» سربازان بریتانیایی می توانند آنها را برای مدت های طولانی تر نگه دارند.
وکلای مدافع هشت تن از زندانی‌ها گفته اند که بیش از ۱۴ ماه می شود که موکلان آنها زندانی می باشند. وکلای مدافع زندانیان، این قضیه را با شرایط زندان گوانتانامو مقایسه کرده اند. آنها نیز یک دادخواست را برای محکمه عالی لندن نوشته اند تا دو مورد از دوسیه های این افراد به دادگاه رجعت داده شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.