بزرگان قومی در ننگرهار آماده قیام در برابر داعش شده‌اند

چهارشنبه 5 عقرب 1395/

mandegar-3مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که بزرگان محلی در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار برای مقابله با گروه داعش آماده قیام شده‌اند.
هفته گذشته مردم پچیراگام شاهد حمله نیروهای وابسته به گروه داعش بودند که غارت خانه‌ها و اسارت ساکنان محل را در پی‌داشت.
ساکنان ولسوالی‌های شش‌گانه شینوار در مدت دو سال گذشته بارها شاهد درگیری خونین با گروه طالبان و افراد وابسته به داعش بوده‌اند.
نبرد بین گروه داعش و نیروهای دولتی در شرق افغانستان از حدود ۶ روز قبل آغاز و تاکنون ادامه یافته و باعث آواره شدن شماری از ساکنان منطقه پچیراگام نیز شده ‌است.
گفته می‌شود که دراین حمله نیروهای داعش خانه‌های ساکنان محل را آتش زدند و غیر نظامیان را گروگان گرفته‌اند.
ساکنان ولسوالی‌های شش گانه شینوار در دو سال گذشته شاهد درگیری‌های خونین، گاهی با طالبان و گاهی با ستیزه جویان داعش بوده‌اند.
حاجی زلمی، ولسوال خوگیانی به بی‌بی‌سی گفت که مردم بار دیگر برای مقابله با شورشیان داعش آماده می‌شوند.
او گفت که در مورد چگونگی سازماندهی ساکنان محل برای “خیزش مردمی” پس از مشوره با والی ولایت ننگرهار تصمیم خواهند گرفت.
آقای زلمی افزود: “ما با مردم کار کرده‌ایم و آنان را متحد کرده‌ایم. اکنون مردم آماده‌اند که از خاک خود دفاع کنند و هماهنگ با دولت باشند.”
او گفت که سال گذشته نیز”قیام” مردم شینوار علیه داعش بود که باعث شکست ستیزه جویان این گروه شد.
بعضی از بزرگان محلی در شهر جلال‌آباد از نشست‌های مشورتی میان مقام‌های ولسوالی و بزرگان محل اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، شمار دیگر به خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان گفته که رایزنی برای جلوگیری از حمله احتمالی ستیزه‌جویان گروه داعش به ولسوالی خوگیانی ادامه دارد.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که در ولسوالی پچیراگام خیزش‌های مردمی را تجهیز می‌کنند، اما در دیگر ولسوالی‌ها به شمول ولسوالی شیرزاد و خوگیانی برای ایجاد خیزش‌های مردمی زمینه‌سازی می‌شود.
او گفت: “ما با اداره مرکزی در این مورد کار می‌کنیم تا از هر نگاه نیروهای خیزش مردمی به ویژه مردم ولسوالی پچیراگام را تجهیز کنیم. تاکنون نشست‌های هماهنگی با اقوام آغاز شده و برای ایجاد چنین حرکت‌ها زمینه‌سازی شده ‌است.”
به گفته آقای خوگیانی در نشستی که مردم با ولسوال شیرزاد داشتند، تعهد کردند که اگر دشمن به ویژه شورشیان گروه داعش در ولسوالی شیرزاد دست به تحرکات نظامی بزنند، آنها هم برای سرکوب شورشیان اقدام خواهند کرد.
تجربه خیزش‌های مردمی علیه طالبان در ولایت‌های مختلف متفاوت است. در برخی موارد نیروهای خیزش مردمی از حکومت به دلیل عدم توجه و حمایت لازم از آنان ناراضی‌اند.
به گفته آنها در خیلی از موارد آنها قربانی شدند و بعد از قیام در میدان جنگ تنها و بدون سلاح رها شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.