بزرگان مشرقی طی یک گردهمایی: حکومت ناامنی‌ها در شرق کشور را مورد توجه قرار نمی‌دهد

شنبه 25 میزان 1394/

mnandegar-3بزرگان قومی شرق کشور، طی یک نشست اعتراضی می‌گویند که شرق در حال ناامن شدن است و حکومت به این مساله هیچ توجهی ندارد.
تحرکات داعش در ننگرهار، حملات پاکستانی‌ها در نورستان و کنر، جابه جایی صدها طالب در لغمان و کنر از نگرانی هایی است که این بزرگان قومی بدان اشاره کردند.
آنها معترض اند که حکومت به این مساله هیچ وقعی نگذاشته و به ناامن شدن این مناطق بی توجه است.
آنها می گویند که دولت با ساده ترین عمل پیشگیرانه می تواند بحران امنیتی را در این مناطق مهار کند؛ اما مشخص نیست که چرا این وظیفه را به عهده نمی گیرد.
در این جمع که نمایندگان مجلس، علمای دینی، سران قومی و فعالین مدنی از ولایاتی چون نورستان و کنر و ننگرهار و لغمان شرکت کرده بودند؛ بیشترین توجه روی زون شرق کشور ــ ننگرهار ــ متمرکز بود.
این جمع خطاب به دولت تاکید کردند که آماده همکاری همه جانبه با حکومت و ارگانهای امنیتی هستند؛ تا امنیت گذشته، دوباره به این مناطق برگردد.
مساله ملیشه سازی و استفاده از گروههای مسلح غیرقانونی در این مناطق، از دیگر مباحث این جمع بود.
برخی فعالین مدنی، در این جمع تاکید کردند که شماری از مقامات محلی در ننگرهار و لغمان، برای حفاظت شخصی خود، اقدام به ملیشه سازی می کنند که این گروههای مسلح، فعالیت غیرقانونی از جمله زورگویی، غصب زمین و قاچاق موادمخدر را به عهده دارند.
نگرانی ها از افزایش ناامنی در شرق کشور در حالی ابراز می شود که هفته گذشته، یک سناتور امریکایی به صراحت بیان کرده بود که داعش، قصد تمرکز در افغانستان را دارد و قرار است ولایت ننگرهار، به عنوان پایگاه اصلی این گروه مورد استفاده قرار گیرد.
ننگرهار به دلیل هم مرز بودن با پاکستان که یک مسیر تجارتی مهم نیز برای افغانستان محسوب می شود؛ از مناطق حساس و پول ساز کشور به شمار می رود که به باور این مقام امریکایی، نقطه تمویل این گروه از سوی پاکستان نیز محسوب می شود.
ناامن شدن کشور باعث خیزش مردم و در راس آن فرماندهان اسبق جهادی شده است.
فرماندهان جهادی مدعی اند که رفتن افغانستان به سمت بحران، نتیجه به حاشیه راندن مجاهدین است و حکومت باید به نقش مجاهدین و تاثیر آنها بر کنترل اوضاع بیش از این توجه کند.

اشتراک گذاري با دوستان :